26 Ocak 2020 Pazar

Enflasyon masa başında ayarlanıyor

enflasyon-masa-basinda-ayarlaniyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tartışmalı enflasyon rakamlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getiren İYİ Parti enflasyonun nasıl hesapladığını gözler önüne serdi
11 Ekim 2019 Cuma 10:18

  TÜİK'in son aylarda açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ileri süren İYİ Parti bu konuda bir önerge vererek meclis araştırması talebinde bulundu.

 

Önerinin gerekçelerini açıklamak üzere İYİ PARTİ Grubu adına söz alan Dursun Ataş şunları söyledi:

 

Ülkemizde özellikle son zamanlarda TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığı, gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğu yönünde kamuoyunda genel bir kanı oluşmuştur. Öyle ki TÜİK tarafından son zamanlarda açıklanan enflasyon verilerine artık kimse inanmamaktadır. Bu düşüncelerde haksız sayılmazlar. Nitekim, Ekim 2018'de yani bir yıl önce eylül ayı tüketici enflasyonu yüzde 6,30, yıllık ise yüzde 24,52 olarak açıklanmıştı ve bu oranlar son on beş yılın en yüksek enflasyon oranı olmuştur. Bu enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen sonrasında neler oldu, hepimiz biliyoruz. Enflasyonu hesaplayan birimin başındaki TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alınarak yerine damadın Enerji Bakanlığı döneminde birlikte çalıştığı Yinal Yağan getirilmişti. Bu Yinal Yağan, sanırım çok başarılı olmuş ki beş altı ay önce de TÜİK'in başına başkan olarak atandı ama yiğidi öldür, hakkını yeme. Enver Taştı görevden alınıp bu arkadaş iş başına geldikten sonra enflasyonu sürekli düşürdü. Masa başında düşürdü ama olsun, sonunda o gün bugündür enflasyon kademeli olarak düşüyor. Ama hayret verici olansa çarşıda, pazarda fiyatlar sürekli olarak yükseliyor. Bize de sormak düşüyor: Ey TÜİK, fiyatlar yükselirken enflasyon nasıl düşüyor; düşebilir mi? Vatandaşımızın hayatına doğrudan etki eden temel tüketim maddelerinin hesaplanan enflasyon sepeti içindeki oranı ne kadardır? Son zamanlarda çaya yüzde 30 zam, elektriğe yüzde 50 zam, doğal gaza yüzde 35 zam, köprü geçişlerine yüzde 20 zam, şekere yüzde 16 zam, sigaraya yüzde 50 zam, öğrenci yurtlarına yüzde 20 zam, akaryakıta ve temel gıdalara zam üstüne zam gelirken nasıl oluyor da enflasyon düşüyor; oran 9,26 nasıl çıkıyor? Bu sizin enflasyon sepetinizin içinde neler var? Tüm millet olarak anlamadığımız işte burası, zaten bize gelip anlatan da yok. 

Sayın milletvekilleri, bu suni olarak masa başında düşürülen enflasyon gerçek durumu yansıtmıyor. Vatandaşın aldığı maaşa bu enflasyona göre zam yapılıyor. Gerçek enflasyon hesaplanan enflasyondan çok daha yüksek olduğu için işçinin, memurun dört gözle beklediği üç beş kuruş zammı da alıp götürüyor. Daha geçtiğimiz günlerde eylül ayı enflasyon oranları açıklandı. Bu açıklamayla yirmi altı ay sonra enflasyon tek hanelere indirildi. Dikkat edin, indi demiyorum, indirildi diyorum. Görüyoruz ki hiçbir yapısal reform olmadan zorunlu ihtiyaç ürünlerinin fiyatı sürekli artış gösterirken zamlarla mücadele eden vatandaşımız nezdinde, bu oran masa başında ayarlanmış, gerçekle alakası olmayan bir orandır.

 

Samimi olarak soruyorum değerli arkadaşlar: Bu enflasyon oranına aranızda inanan var mı? Enflasyon oranları masa başında kendi oluşturduğunuz enflasyon sepeti üzerinden belirlenemez. Gerçek enflasyon oranlarını hesaplamak istiyorsanız halkın içine çıkın, çarşıya pazara çıkın göreceksiniz o zaman gerçek enflasyon oranı neymiş. Vatandaşın mutfağında yangın var, mutfaklarda artık tencereler kaynamıyor.

 

Değerli arkadaşlar, bu nedenle, biz İYİ PARTİ olarak diyoruz ki bu şüpheli durumu bir an önce araştırarak açıklığa kavuşturalım. Bu enflasyon sepetinin içinde vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren neler var, varsa hangi oranlarda var, nasıl bir hesaplama yapılıyor; birlikte görelim.

 

Bir devlet kurumunun daha itibarıyla oynanmasının, vatandaş nezdinde güvenilmez hâle gelmesinin önüne geçelim diyor, önerimize "evet" oyu vermenizi bekliyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. 

 

Önerge üzerine söz alan siyasi parti temsilcilerinin konuşmalarından sonra, MHP ve AKP'nin oylarıyla İYİ Parti'nin araştırma önergesi reddedildi

Haberin etiketleri:

iyi parti


Haber okunma sayısı: 863

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yht-biletlerine-fahis-zam

YHT biletlerine fahiş zam

22 Ocak 2020 Çarşamba 20:23
biri-siyasi-ayak-mi-dedi

Biri ‘siyasi ayak’ mı dedi?

14 Ocak 2020 Salı 08:53
bizi-bu-cilgin-projeler-bitirdi

Bizi bu çılgın projeler bitirdi

13 Ocak 2020 Pazartesi 08:50
insani-gecim-ucreti-3192-tl

İnsani geçim ücreti 3.192 TL

09 Ocak 2020 Perşembe 16:14
savasan-suriyeden-hububat-aliyoruz

Savaşan Suriye'den hububat alıyoruz

09 Ocak 2020 Perşembe 09:29

ÜLKE GÜNDEMİ

Deprem vergileriyle saraylar yaptırılıyor

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası 20 yıldır toplanan deprem vergilerine ne olduğu sorusu tekrar gündeme

AKP’li başkandan skandal hareket

Elazığ’da meydana gelen ve son açıklanan rakamlara göre 31 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası arama

Bakanın aklına önce korkutma geliyor

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Elazığ depremi için düzenlenen ortak basın toplantısında açık olan mikrofonu

MEB kadınlar üzerinden algı operasyonu yapıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın

Deprem toplanma alanlarını açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam saatlerinde, CHP İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelerek,

Soylu’nun soruşturma tehdidine tepki yağdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,” Sosyal medyada panik havası yaratanlar hakkında soruşturma

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL