12 Kasım 2019 Salı

Enflasyon masa başında ayarlanıyor

enflasyon-masa-basinda-ayarlaniyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tartışmalı enflasyon rakamlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getiren İYİ Parti enflasyonun nasıl hesapladığını gözler önüne serdi
11 Ekim 2019 Cuma 10:18

  TÜİK'in son aylarda açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ileri süren İYİ Parti bu konuda bir önerge vererek meclis araştırması talebinde bulundu.

 

Önerinin gerekçelerini açıklamak üzere İYİ PARTİ Grubu adına söz alan Dursun Ataş şunları söyledi:

 

Ülkemizde özellikle son zamanlarda TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığı, gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğu yönünde kamuoyunda genel bir kanı oluşmuştur. Öyle ki TÜİK tarafından son zamanlarda açıklanan enflasyon verilerine artık kimse inanmamaktadır. Bu düşüncelerde haksız sayılmazlar. Nitekim, Ekim 2018'de yani bir yıl önce eylül ayı tüketici enflasyonu yüzde 6,30, yıllık ise yüzde 24,52 olarak açıklanmıştı ve bu oranlar son on beş yılın en yüksek enflasyon oranı olmuştur. Bu enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen sonrasında neler oldu, hepimiz biliyoruz. Enflasyonu hesaplayan birimin başındaki TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alınarak yerine damadın Enerji Bakanlığı döneminde birlikte çalıştığı Yinal Yağan getirilmişti. Bu Yinal Yağan, sanırım çok başarılı olmuş ki beş altı ay önce de TÜİK'in başına başkan olarak atandı ama yiğidi öldür, hakkını yeme. Enver Taştı görevden alınıp bu arkadaş iş başına geldikten sonra enflasyonu sürekli düşürdü. Masa başında düşürdü ama olsun, sonunda o gün bugündür enflasyon kademeli olarak düşüyor. Ama hayret verici olansa çarşıda, pazarda fiyatlar sürekli olarak yükseliyor. Bize de sormak düşüyor: Ey TÜİK, fiyatlar yükselirken enflasyon nasıl düşüyor; düşebilir mi? Vatandaşımızın hayatına doğrudan etki eden temel tüketim maddelerinin hesaplanan enflasyon sepeti içindeki oranı ne kadardır? Son zamanlarda çaya yüzde 30 zam, elektriğe yüzde 50 zam, doğal gaza yüzde 35 zam, köprü geçişlerine yüzde 20 zam, şekere yüzde 16 zam, sigaraya yüzde 50 zam, öğrenci yurtlarına yüzde 20 zam, akaryakıta ve temel gıdalara zam üstüne zam gelirken nasıl oluyor da enflasyon düşüyor; oran 9,26 nasıl çıkıyor? Bu sizin enflasyon sepetinizin içinde neler var? Tüm millet olarak anlamadığımız işte burası, zaten bize gelip anlatan da yok. 

Sayın milletvekilleri, bu suni olarak masa başında düşürülen enflasyon gerçek durumu yansıtmıyor. Vatandaşın aldığı maaşa bu enflasyona göre zam yapılıyor. Gerçek enflasyon hesaplanan enflasyondan çok daha yüksek olduğu için işçinin, memurun dört gözle beklediği üç beş kuruş zammı da alıp götürüyor. Daha geçtiğimiz günlerde eylül ayı enflasyon oranları açıklandı. Bu açıklamayla yirmi altı ay sonra enflasyon tek hanelere indirildi. Dikkat edin, indi demiyorum, indirildi diyorum. Görüyoruz ki hiçbir yapısal reform olmadan zorunlu ihtiyaç ürünlerinin fiyatı sürekli artış gösterirken zamlarla mücadele eden vatandaşımız nezdinde, bu oran masa başında ayarlanmış, gerçekle alakası olmayan bir orandır.

 

Samimi olarak soruyorum değerli arkadaşlar: Bu enflasyon oranına aranızda inanan var mı? Enflasyon oranları masa başında kendi oluşturduğunuz enflasyon sepeti üzerinden belirlenemez. Gerçek enflasyon oranlarını hesaplamak istiyorsanız halkın içine çıkın, çarşıya pazara çıkın göreceksiniz o zaman gerçek enflasyon oranı neymiş. Vatandaşın mutfağında yangın var, mutfaklarda artık tencereler kaynamıyor.

 

Değerli arkadaşlar, bu nedenle, biz İYİ PARTİ olarak diyoruz ki bu şüpheli durumu bir an önce araştırarak açıklığa kavuşturalım. Bu enflasyon sepetinin içinde vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren neler var, varsa hangi oranlarda var, nasıl bir hesaplama yapılıyor; birlikte görelim.

 

Bir devlet kurumunun daha itibarıyla oynanmasının, vatandaş nezdinde güvenilmez hâle gelmesinin önüne geçelim diyor, önerimize "evet" oyu vermenizi bekliyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. 

 

Önerge üzerine söz alan siyasi parti temsilcilerinin konuşmalarından sonra, MHP ve AKP'nin oylarıyla İYİ Parti'nin araştırma önergesi reddedildi

Haberin etiketleri:

iyi parti


Haber okunma sayısı: 818

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

imf-turkiyeden-borc-istedi-mi

IMF Türkiye'den borç istedi mi?

07 Kasım 2019 Perşembe 16:00
fiyatlar-yukseliyor-ama-enflasyon-dusuyor

Fiyatlar yükseliyor, ama enflasyon düşüyor

04 Kasım 2019 Pazartesi 17:22
bilanco-dudak-ucuklatiyor

Bilanço dudak uçuklatıyor

04 Kasım 2019 Pazartesi 09:26
tapuda-dusuk-beyana-son

Tapuda düşük beyana son

02 Kasım 2019 Cumartesi 20:15
vatandas-borc-bataginda

Vatandaş borç batağında

31 Ekim 2019 Perşembe 14:19
yesil-semayeyi-kurtarma-plani

Yeşil semayeyi kurtarma planı

26 Ekim 2019 Cumartesi 10:41

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP’li ‘Yeliz’den’ provokatif hareket

Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda “Yeliz” sahte ismiyle yayın yaptığı ortaya çıkan AKP’li vekil

Sırça köşklerinizden bakmayı bırakın

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Plan ve Bütçe

Sondan birinciliği kimseye kaptırmıyoruz

Türkiye eğitim, cinsiyet eşitliği, iş cinayetleri, sağlık, basın özgürlüğü, temel hak ve hürriyetler

İktidar vatandaşın gerçeklerinden habersiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile TBMM Plan

Yandaşın Osman Öcalan sevgisi

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, terör örgütü elebaşı Abdullah

Erdoğan Atatürk'ü anma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL