TSK Mehmetçik Vakfı

25 Eylül 2018 Salı

Ekonomide çıraklık dönemi

ekonomide-ciraklik-donemi

TÜİK’e göre işsiz sayısı 2016’nın Ağustos dönemine göre 89 bin kişi azaldı. Azalışta son bir yılda 1 milyonun üstünde çırak ve stajyer sayısı artışı en büyük etkiyi oluşturdu. Zorunlu sigortalı sayısı ise neredeyse yerinde saydı
16 Kasım 2017 Perşembe 08:56

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, hükümetin işsizliği ‘kâğıt üzerinde’ düşürebilmek için çırak, stajyer ve bursiyerlere bel bağladığını gösterdi. TÜİK verilerine göre, işsiz sayısı 2017 yılı ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 404 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,7 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik yüzde 12,8 olarak ölçülürken, genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 20,6 oldu.

 

Zorunlu sigortalı sayısında sınırlı artış

TÜİK’e göre, istihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 355 bin kişi artarak 28 milyon 828 bin kişiye yükseldi. Buna karşın istihdam artışının büyük bölümünü stajyer, çırak, kursiyer ve bursiyer oluşturdu. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR)’ın raporuna göre; istihdam artışının sadece 205 bini zorunlu sigortalı işçilerden oluşurken, SGK verilerine göre son bir yılda çırak, stajyer, kursiyer ve bursiyer sayısı 1 milyon 127 bin arttı.

iStajyer-çırak sayısı neden arttı?

Rapora göre; stajyer, kursiyer ve bursiyerlerle ilgili 2016 yılında önemli değişiklikler yapıldı. 16 Şubat 2016 tarihinde ve 6676 sayılı Kanun ile stajyer adı altında çalışanların kapsamı genişletildi. “Staja tabi tutulan öğrenciler” yanında “kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler” de kapsama alındı. Bu kategoride çalışanlar 5510 sayılı yasanın 4/a maddesi kapsamında iş kazası ve meslek hastalığı kapsamına alındı ve genel sağlık sigortalısı sayıldı. Böylece İŞKUR projeleri kapsamında cep harçlığı ile iş kanunu kapsamı dışında çalıştırılan yüzbinler sigortalı sayıldı.“Kamu kurum ve kuruluşları (başta İŞKUR olmak üzere) tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler” de yine yapılan düzenlemeyle sigortalı sayılırken, 10 ve daha fazla sayıda çalışanı bulunan işletmelerde çalışan sayısının yüzde beşinden az olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum öğrencilerine staj yaptırılması zorunlu hale getirildi. 2017 Ocak-Eylül döneminde İşsizlik Sigortası Fonu’nun 19,5 Milyar TL gelirinin yüzde 34’den fazlası (6,7 Milyar TL) stajyer, kursiyer ve bursiyerler için sağlanan teşvikler kapsamında harcandı. İşsizlere yapılan ödeme ise 3,2 milyar TL düzeyinde kaldı.

 

Gerçek işsiz sayısı 6 milyon

DİSK- AR verilerine göre, iş bulma ümidini yitirenler işsiz sayılmadığından rakamlar gerçek işsizliği de gizliyor. Yapılan çalışmaya göre, Ağustos 2017’de gerçek işsiz sayısı 5 milyon 948 bin olarak gerçekleşti yüzde 17,3’e ulaştı. Ayrıca, resmi işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak açıklanmasına rağmen, yüksek öğrenim işsizliği yüzde 14,1, kadın işsizliği yüzde 15, tarım dışı kadın işsizliği 20,5, genç işsizliği 20,6, ne istihdam ne eğitimde olan gençlerin oranı yüzde 28, kentsel genç kadın işsizliği ise yüzde 26,1 olarak gerçekleşti.

 

‘Böylesi görülmedi’

 

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da istihdamınstajyer ve bursiyer sayısından kaynaklı artış gösterdiğine işaret ederek, “2015’ten bu yana sigortalı istihdam sayısı yerinde sayıyor. Son 10 yıldır böyle bir süreç görülmedi” dedi. Erdoğdu, “Türkiye ekonomik açıdan karşılaştırılacak ülkeler grubu içinde aşağı sıralarda yer aldığı Meksika, Çin, G. Kore ve Brezilya gibi ülkelerde erkeklerin 15 yaş üstü nüfus içindeki istihdam oranları yüzde 70’lerin üzerindeyken Türkiye AKP döneminde yüzde 65 eşiğinde tıkanmıştır” bilgisini de verdi.

 

BİRGÜN GAZETESİ

Haberin etiketleri:

stajyer, çırak, ekonomi


Haber okunma sayısı: 165

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

dolar-vurgunu-ticari-sir-oldu

Dolar vurgunu ‘ticari sır’ oldu!

24 Eylül 2018 Pazartesi 09:10
emekli-zammi--1115

Emekli zammı % 11,15

22 Eylül 2018 Cumartesi 09:55
osmangazi-koprusunun-buyuk-kazigi

Osmangazi Köprüsü'nün büyük kazığı!

20 Eylül 2018 Perşembe 10:31
fiyakali-kriz

Fiyakalı kriz

20 Eylül 2018 Perşembe 09:38
zararli-secim

Zararlı seçim

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:31
zengin-mutlu-halk-borclu

Zengin mutlu halk borçlu

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Wikipedia 17 aydır erişime engelli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 17 aydır erişime engelli olan

AKP'nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın hiç

Ekonomide çok ciddi bir sorun var

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

Daha kaç kişi intihar edecektir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Kocaeli'nin Körfez

Fotokopi makinesini reddettim

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Katar’ın Türkiye’ye ‘hibe’ ettiği uçakla ilgili

İYİ Parti’den af teklifine ‘Tosuncuk’ itirazı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, MHP'nin af teklifini eleştirdi. Tasarının dolandırıcılık

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL