TSK Mehmetçik Vakfı

24 Eylül 2018 Pazartesi

Durmuş Yılmaz 'Türkiye fakirleşiyor'

durmus-yilmaz-turkiye-fakirlesiyor

TBMM'nde kaydını yaptırdıktan sonra konuşan Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz Türkiye ekonomisi hakkında konuştu. Yılmaz 'Türkiyeni fakirleştiğini' belirtti.
02 Temmuz 2018 Pazartesi 21:03

 İYİ Parti'den Ankara Milletvekili seçilen Durmuş Yılmaz, kayıt işlemini yaptırdı. 

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, yeni bir döneme girildiğini ve Meclis'in milli iradenin temsili noktasında ne tür sorunlarla karşılaşacağını zaman içerisinde göreceklerini söyledi. 

"Her ne kadar Cumhurbaşkanı da millet iradesiyle seçiliyorsa da kanun yapma, denetleme görevi Meclis'indir ve Meclis, bu görevini yerine getirmeye devam edecektir." ifadesini kullanan Yılmaz, yeni bir rejimin içerisine girildiğini ve bu rejimde Meclis'in nasıl çalışıcağı ve görevlerini nasıl etkin bir şekilde yerine getireceğini zaman içerisinde göreceklerini belirtti. 

Yılmaz, toplumda bunun çok kolay olmayacağı ve Meclis iradesinin daha da zayıf bir şekilde ortaya çıkacağı konusunda bir beklenti olduğunu, kendilerine düşen görevin de bu beklentiyi gerçekleştirmemeye gayret etmek olduğunu vurguladı. 

Yerel seçimlerin erkene alınacağı iddialarına ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, yerel seçimlerin erkene alınması için Anayasa değişikliğinin gerektiğine dikkati çekti. Yerel seçimlerin erkene alınmasının en önemli faktörünün de ekonomik koşullar olacağını savunan Yılmaz, "İktidar, bir an önce bu seçimi arkada bırakılarak daha radikal kararların alınabilmesine olanak sağlayacak ortamın sağlanmasını amaçlıyor." dedi. 

Yerel seçimin erkene alınması teklifi gelirse İYİ Parti'nin yaklaşımının ne olacağına ilişkin soru üzerine Yılmaz, seçimin zamanında yapılmasının tercihleri olduğunu belirterek, "Toplumda, Meclis'te böyle bir durum ortaya çıkarsa biz de buna elbette uyarız ve çalışmalarımızı buna göre yönetir ve yönlendiririz." diye konuştu. 

Türk ekonomisinin temel makro ekonomik göstergelerinin ortada olduğunu, yüksek bir enflasyonun ve cari açığın olduğunu ifade eden Yılmaz, "Maalesef son geldiğimiz noktada da Türk lirasının önemli değer kaybetmesine rağmen Türkiye'nin ihracatı artmıyor. Yüzde 7'lik büyümeye rağmen Türkiye'de bir fakirleşme söz konusudur. Yarın enflasyon açıklanacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Bir gazetecinin, "Deniz Baykal, Meclis'i açacak ama sonrasında sizin yöneteceğiniz söyleniyor. Nasıl bakıyorsunuz" sorusu üzerine Yılmaz, TBMM Genel Sekreterliği'nden arandığını aktararak, TBMM Genel Kurulu'nu yönetip yönetmeyeceği konusunda kendisine ulaşan bir bilginin olmadığını söyledi. 

Başka bir soru üzerine Yılmaz, "Merkez Bankası bilançosu okumasını biliyorsanız ve Merkez Bankası bilançosuna bakarsanız seçim döneminde aşağı yukarı 20 küsür milyar TL'nin üzerinde bir emisyon artışı oldu. Emisyon artışı ne demek? Nakit para çıkışı demektir. Bu nerede? Seçim sathı mahallinde bunlar insanlara nakit olarak dağıtıldı mı? Seçmene verildi mi? Bir sürü sorular var insanların zihinlerinde" ifadesini kullandı. 

Yılmaz, "Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye ekonomisinin ve Türkiye'nin duyduğu en önemli ihtiyaç güvendir. Dolayısıyla vatandaşlarıma şunu söylüyorum: Rahat olsunlar. Evet ekonomimiz sıkıntılı bir dönemdedir. Bankalardaki hesaplarına sahip olsunlar, paralarını bankadan çekmesinler ve sistemde tutsunlar." dedi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklifinin yapıldığı iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan Yılmaz, bununla ilgili bir bilgisinin olmadığını söyledi. 

Durmuş Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Biz bir yola çıktık ve çıktığımız yolda önümüze bir amaç koyduk. Bu amaç ise genel başkanımızı, cumhurbaşkanı yapmaktı. Partinin yeni kurulmuş olması, teşkilatların yerine oturmamış olması, parasal sıkıntıların olmasını ve her türlü medyadan dışlanacağımızı bilerek yola çıktık. Sonuç bizim için çok fazla sürpriz değil. Söylemek istediğim şey şu: Biz bir umut olarak ortaya çıktık ve bu umut hala var. Dolayısıyla İYİ Parti, kendisini yenileyerek, yanlışlarını düzelterek yoluna devam edecektir. Yeni bir Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş olayı yaratmanın anlamı yok."

Haberin etiketleri:

İyi parti, Durmuş Yılmaz, ekonomi


Haber okunma sayısı: 309

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

emekli-zammi--1115

Emekli zammı % 11,15

22 Eylül 2018 Cumartesi 09:55
osmangazi-koprusunun-buyuk-kazigi

Osmangazi Köprüsü'nün büyük kazığı!

20 Eylül 2018 Perşembe 10:31
fiyakali-kriz

Fiyakalı kriz

20 Eylül 2018 Perşembe 09:38
zararli-secim

Zararlı seçim

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:31
zengin-mutlu-halk-borclu

Zengin mutlu halk borçlu

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:21
butcede-dev-acik

Bütçede dev açık

18 Eylül 2018 Salı 10:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Atamalarda ayrımcılık yapılıyor

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı her alanda tam hız devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda süreç

'AKP iktidarında 21 bin 800 işçi hayatını kaybetti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP döneminde yaşanan ve her

İYİ Parti heyeti Afyon'da

Afyon’da esnaf ve vatandaşın sorunlarını dinleyip, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir

‘Cumhur İttifakı’nda 'üçe üç' pazarlığı

Yerel seçimlerde ‘İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını’ açıklayan Bahçeli’nin, AKP’nin Adana, Mersin

Emekli zammı % 11,15

Temmuz'da maaşları artan 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Peki, SSK ve

Devlet okulunda öğretmen borsası

İstanbul’da bir ilkokulda, 200 lira ödeyen veliler istedikleri öğretmeni seçebiliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL