TSK Mehmetçik Vakfı

16 Ekim 2018 Salı

Devlet de ‘para aklama’ diyor

devlet-de-para-aklama-diyor

MASAK, Yıldırım’ın oğullarına uygulanan off-shore’u, ‘gelirin yasadışı faaliyetlerden elde edildiğinin gizlenmesi’ olarak kabul ediyor
09 Kasım 2017 Perşembe 10:29

 Başbakan Binali Yıldırım, oğullarının Malta’da kurulu şirketlerinin olmasını “Denizcilik şirketleri için normal işlem” olarak yorumlasa da Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu da (MASAK) off-shore bankacılık sistemini ‘para aklama’ yöntemleri arasında sayıyor.

 

MASAK’ın resmi internet sitesinde ‘Aklama Yöntemleri’ başlığı altında yer alan yazıda, aklamanın genel amacı, “Yasal olmayan faaliyetlerden elde edilen gelirlerin yasal olarak elde edilmiş gibi mali sisteme sokulması, bir başka deyişle bu gelirlerin yasadışı faaliyetlerden elde edildiğinin gizlenmesidir” olarak ifade ediliyor.

 

MASAK’ın yazısında, ‘off-shore’ yöntemiyle ilgili olarak da şu bilgiler yer alıyor: “Ülke dışından sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırılmasını amaçlayan ve ülkede bankacılık sektörü için düzenlenmiş her türlü yasa ve yönetmeliklerin dışında kalan bir tür bankacılık, dıştan dışa bankacılık, bir tür serbest bölge bankacılığı olarak ifade edilebilir. Özel bir banka olmayıp, temel olarak diğer bankalar gibi mevduat toplamakta, kredi vermekte ve güvene dayalı işlemler yapmaktadır.” 

‘İyi sır saklarlar’

Bu bankaları diğer bankalardan ayıran özelliklere ilişkin şu bilgiler veriliyor:

» Kıyı bankaları bulundukları ülkede geçerli olan para birimi dışındaki bir para birimiyle işlem yapar. Yerleşik olmayan kişiler ve kurumlarla işlem yapar.

 

» Genellikle yurtiçi finans piyasasının tabi olduğu yasaların sınırlamaların ve kontrollerin çoğundan muaftır. Çok sıkı biçimde sır saklama ilkesi uygulanır.

 

» Faiz oranlarının belirlenmesinde serbestlik söz konusudur. Dolaysız vergi olarak alınan gelir ve kurumlar vergisi kaldırılır veya çok düşük seviyelere çekilir.

 

Vergi cenneti olarak isimlendirilen bu ülkelerin “Gizlilik, politik istikrar, vergilendirmenin sıfır ya da sıfıra yakın olması, sermaye hareketlerinde tam serbesti, gelişmiş ülkelere yakınlık, telekomünikasyon, ulaşım olanaklarına sahip olması” gibi özellikleri nedeniyle müşterileri için cazip olduğu belirtiliyor.

 

Nasıl aklanıyor?

MASAK’a göre off-shore yöntemiyle suç gelirleri özetle şöyle aklanıyor: “Para aklama bu ülkelerde özellikle bankalar veya paravan şirketler aracılığı ile oluyor. Bankalar suçlular tarafından kurulabileceği gibi işbirlikçileri tarafından da kurulabilir. Merkezlerde kurulan bankalar ve paravan şirketlerin ortaklık yapıları hakkında bilgi edinilemiyor, dolayısıyla bunlar gerçek sahiplerinin bilinmediği şirketler. Çünkü bu ülkelerde sıkı bir sır saklama yükümlülüğü olup mahkeme kararı veya hükümet izni olmadan, bilgi verenlere ağır cezalar verilebiliyor.”

 

Ortaklar öğrenilemiyor

Yıldırım’ın oğullarında olduğu gibi paravan şirket kurarak gelir aklama yöntemine ilişkin yer alan bilgilerse şöyle:

“Bu şirketler herhangi bir ticaret veya imalat faaliyetinde bulunmayan ve genellikle sınır-ötesi merkezlerde kurulan şirketler.

 

Göstermelik şirketlerde de aklama amacı olmakla birlikte yasal bir faaliyet ve bir işyeri söz konusu. Oysa bu şirketler sadece kağıt üzerinde var ve bunların kurulmasındaki amaç, ayrıştırma aşamasında fon transferlerinin bu şirketler üzerinden geçirilmesi suretiyle inceleme ve denetim anında iz sürmeyi zorlaştırmak. Sır saklama yükümlülükleri dolayısıyla ortaklarının dahi öğrenilmesinin mümkün olmadığı bu şirketleri diğerlerinden ayırmak güç.”

 

Aklama işi yapanların bu tipten birçok şirkete sahip olabildiği ve izleri fazla karışık hale getirmek için fonları bir şirketten diğerine aktardıkları bildirildi.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 195

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

araba-sevdasi-son-surat

Araba sevdası son sürat

12 Ekim 2018 Cuma 10:02
saraya-calisiyoruz

Saray'a çalışıyoruz

12 Ekim 2018 Cuma 09:57
araba-sevdalari-bitmiyor

Araba sevdaları bitmiyor

11 Ekim 2018 Perşembe 10:25
65-milyarlik-gizli-harcama

65 milyarlık gizli harcama

11 Ekim 2018 Perşembe 09:02
bu-gidisin-sonu-karne

Bu gidişin sonu karne

10 Ekim 2018 Çarşamba 10:47

ÜLKE GÜNDEMİ

Brunson, Donald Trump'a 6 Kasım hediyesi

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ABD'li din adamı

Van Valisi kimin malını kime satıyor?

Yazılı bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi "Van’da kayyum işlevi gören Vali’nin yaptıklarına

Edebimden, saygımdan sustum

CHP'nin eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP İzmir İl

Parlamentoda kavga eden olmayacağız

Erzincan'da basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ensarioğlu, "Parlamentoda kavga

9 öğrenci için 70 kişi çalışıyor

İktidarın seçim yatırımına dönüştürdüğü ‘her kente üniversite’ projesindeki çöküş sürüyor.

Peki şimdi kim bu 'o çocukları'

ABD'li rahip Andrew Brunson serbest bırakılması, akıllara Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL