21 Ocak 2018 Pazar

Devlet de ‘para aklama’ diyor

devlet-de-para-aklama-diyor

MASAK, Yıldırım’ın oğullarına uygulanan off-shore’u, ‘gelirin yasadışı faaliyetlerden elde edildiğinin gizlenmesi’ olarak kabul ediyor
09 Kasım 2017 Perşembe 10:29

 Başbakan Binali Yıldırım, oğullarının Malta’da kurulu şirketlerinin olmasını “Denizcilik şirketleri için normal işlem” olarak yorumlasa da Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu da (MASAK) off-shore bankacılık sistemini ‘para aklama’ yöntemleri arasında sayıyor.

 

MASAK’ın resmi internet sitesinde ‘Aklama Yöntemleri’ başlığı altında yer alan yazıda, aklamanın genel amacı, “Yasal olmayan faaliyetlerden elde edilen gelirlerin yasal olarak elde edilmiş gibi mali sisteme sokulması, bir başka deyişle bu gelirlerin yasadışı faaliyetlerden elde edildiğinin gizlenmesidir” olarak ifade ediliyor.

 

MASAK’ın yazısında, ‘off-shore’ yöntemiyle ilgili olarak da şu bilgiler yer alıyor: “Ülke dışından sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırılmasını amaçlayan ve ülkede bankacılık sektörü için düzenlenmiş her türlü yasa ve yönetmeliklerin dışında kalan bir tür bankacılık, dıştan dışa bankacılık, bir tür serbest bölge bankacılığı olarak ifade edilebilir. Özel bir banka olmayıp, temel olarak diğer bankalar gibi mevduat toplamakta, kredi vermekte ve güvene dayalı işlemler yapmaktadır.” 

‘İyi sır saklarlar’

Bu bankaları diğer bankalardan ayıran özelliklere ilişkin şu bilgiler veriliyor:

» Kıyı bankaları bulundukları ülkede geçerli olan para birimi dışındaki bir para birimiyle işlem yapar. Yerleşik olmayan kişiler ve kurumlarla işlem yapar.

 

» Genellikle yurtiçi finans piyasasının tabi olduğu yasaların sınırlamaların ve kontrollerin çoğundan muaftır. Çok sıkı biçimde sır saklama ilkesi uygulanır.

 

» Faiz oranlarının belirlenmesinde serbestlik söz konusudur. Dolaysız vergi olarak alınan gelir ve kurumlar vergisi kaldırılır veya çok düşük seviyelere çekilir.

 

Vergi cenneti olarak isimlendirilen bu ülkelerin “Gizlilik, politik istikrar, vergilendirmenin sıfır ya da sıfıra yakın olması, sermaye hareketlerinde tam serbesti, gelişmiş ülkelere yakınlık, telekomünikasyon, ulaşım olanaklarına sahip olması” gibi özellikleri nedeniyle müşterileri için cazip olduğu belirtiliyor.

 

Nasıl aklanıyor?

MASAK’a göre off-shore yöntemiyle suç gelirleri özetle şöyle aklanıyor: “Para aklama bu ülkelerde özellikle bankalar veya paravan şirketler aracılığı ile oluyor. Bankalar suçlular tarafından kurulabileceği gibi işbirlikçileri tarafından da kurulabilir. Merkezlerde kurulan bankalar ve paravan şirketlerin ortaklık yapıları hakkında bilgi edinilemiyor, dolayısıyla bunlar gerçek sahiplerinin bilinmediği şirketler. Çünkü bu ülkelerde sıkı bir sır saklama yükümlülüğü olup mahkeme kararı veya hükümet izni olmadan, bilgi verenlere ağır cezalar verilebiliyor.”

 

Ortaklar öğrenilemiyor

Yıldırım’ın oğullarında olduğu gibi paravan şirket kurarak gelir aklama yöntemine ilişkin yer alan bilgilerse şöyle:

“Bu şirketler herhangi bir ticaret veya imalat faaliyetinde bulunmayan ve genellikle sınır-ötesi merkezlerde kurulan şirketler.

 

Göstermelik şirketlerde de aklama amacı olmakla birlikte yasal bir faaliyet ve bir işyeri söz konusu. Oysa bu şirketler sadece kağıt üzerinde var ve bunların kurulmasındaki amaç, ayrıştırma aşamasında fon transferlerinin bu şirketler üzerinden geçirilmesi suretiyle inceleme ve denetim anında iz sürmeyi zorlaştırmak. Sır saklama yükümlülükleri dolayısıyla ortaklarının dahi öğrenilmesinin mümkün olmadığı bu şirketleri diğerlerinden ayırmak güç.”

 

Aklama işi yapanların bu tipten birçok şirkete sahip olabildiği ve izleri fazla karışık hale getirmek için fonları bir şirketten diğerine aktardıkları bildirildi.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 69

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-zamli-memur-ve-emekli-maaslari

İşte zamlı memur ve emekli maaşları…

03 Ocak 2018 Çarşamba 10:20
gosteriste-tasarruf-yok

Gösterişte tasarruf yok

01 Ocak 2018 Pazartesi 08:25
ithal-cenneti-olduk

İthal cenneti olduk

30 Aralık 2017 Cumartesi 09:13
iste-net-asgari-ucret

İşte net asgari ücret

29 Aralık 2017 Cuma 21:08
tunus-ekiyor-turkiye-kesiyor

Tunus ekiyor, Türkiye kesiyor

29 Aralık 2017 Cuma 09:03

ÜLKE GÜNDEMİ

Afrin operasyonunu destekliyoruz

ÜMSİAD, "Zeytin Dalı Harekatı" ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, "Bölgemizde ve

Operasyon için ne tavizler verdiniz

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Êfrin gündemiyle toplanan HDP Parti Meclisi toplantısına verilen arada basın

Akşener'den 'Zeytin Dalı Harekatı' açıklaması!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklama yaptı.

'Vurulanların hepsi PKK/PYD'li'

TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında hastanelere getirilen yaralı ve ölülerin tamamının

Zeytin Dalı için havalanan 72 uçağın sırrı

TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk gününde 72 savaş uçağı havalandı ve 108 terör hedefini

Şile Belediyesi ihalelerinde skandal hata!

AKP’li Şile Belediyesi’nin düzenlediği tüm ihalelerde skandal bir hata tespit etti. Sayıştay, ihale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL