24 Şubat 2021 Çarşamba

Daha düşük doğalgaz faturası için 5 öneri

daha-dusuk-dogalgaz-faturasi-icin-5-oneri

Konutlarda verimli ve tasarruflu ısınmanın önünde çeşitli engeller bulunuyor. Bu engellerin başında da eski teknolojili standart petek kullanımının ve ısı kaybına neden olan faktörlerin yer aldığını belirten Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, daha düşük doğal gaz faturası için alınması gereken önlemleri sıralıyor.
26 Ocak 2021 Salı 15:40

 Pandemiyle birlikte bu kışı evlerinde daha çok geçiren tüketicilerin en büyük sorununu ısınamamak oluşturuyor. Özellikle yüksek faturalarla karşılaşıp verimli ısınamadığını gören tüketicilerin sorunlarının başında ise eski teknolojiye sahip standart petekler bulunuyor. Dünyada ısı transferi ve buna bağlı enerji verimliliğinde çağ değiştiren yeni bir teknolojiye sahip olan Enover Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar’a göre, bu kış doğal gaz faturalarında %30,5’e varan oranda ekonomik tasarruf sağlayarak ısınmak için atılması gereken 5 adım bulunuyor.

 

Standart Petekler Yüksek Faturalara Neden Oluyor

 

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar iyice soğudu. Buna bağlı olarak ısınmak için de doğal gaz tüketiminin artması yüksek faturalarla karşılaşılmasına neden oluyor. Yüksek faturaların oluşmasında 100 yılı aşkındır kullanılan eski teknolojiye sahip peteklerin rolünün büyük paya sahip olduğunu aktaran Dr. Malik Çağlar, ısıtma ve soğutma sistemlerinde devrimin mimarı nano teknolojik partikülleri içerisinde barındıran EHP teknolojili peteklerde %65’e varan enerji tasarrufu sağlandığını belirtiyor. 

Doğal Gaz Faturalarını Düşürecek 5 Adım

 

Tasarruflu, verimli ve en hızlı şekilde ısınmak için EHP’li petek kullanımının yanı sıra evlerde kazanılan ısının da kaybedilmemesi gerektiğini aktaran Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, yüksek doğal gaz faturalarına son vermek isteyen tüketiciler için basit ve etkili 5 öneride bulunuyor.

 

1. Kapı ve pencereleri izole edin. Evlerdeki ısı kaybının yüzde 25'i pencere ve kapılardan kaynaklanıyor. Kapı ve pencereleri yaptırırken izoleli malzeme tercih edilmeli, kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklar, pencere süngeri ile kapatılmalı.

 

2. EHP teknolojisine sahip petekler kullanın. Eski teknolojinin kullanıldığı standart petekler, gerçek yaşam konforunu sağlayan 21 derecelik oda sıcaklığına yaklaşık 45 dakika gibi uzun sürelerde erişebiliyor. Standart petekler yerine nano teknolojik partikülleri içerisinde barındıran Enover Enerji’nin geliştirdiği EHP teknolojisinin kullanıldığı petekler tercih edilmeli. EHP’li petekler bir odayı 18 ile 22 dakika içerisinde 21 derece sıcaklığa ulaştırıyorken, doğal gaz faturalarında da yüzde 30,5’e varan oranda tasarruf sağlıyor.

 

3. Isı yalıtımınızı yapın. Binaların dış cephe ısı yalıtımının yapılmamış olması kazanılan ısının kolay bir şekilde kaybolmasına neden olabiliyor. Doğal gaz faturalarını yükselten unsurlardan biri olan ısı yalıtımsız evler için dış cephe ısı yalıtımının yapılması gerekiyor.

 

4. Çift camlı pencereler kullanın. Pencereler kazanılan ısının erimesine ve yok olmasına neden oluyor. Çift camlı pencereler seçilerek ısı kaybı yüzde 50 oranında azaltılabilir ve yakılan doğal gazdan yüksek oranda tasarruf sağlanabilir.

 

5. Peteklerin önünü ve üzerini kapatmayın. Özellikle ısınan peteklerin önünün çeşitli eşyalarla kapatılması veya üzerinde kıyafetlerin kurutulması ısı kaybının yaşanmasındaki önemli etkenlerden görülüyor. Bu nedenle peteklerin önü eşya ile kapanmamalı ya da üzerinde kıyafetler kurutulmamalı.

 

Haberin etiketleri:

Dr. Malik Çağlar


Haber okunma sayısı: 3686

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ekmek-yumurta-ve-sigarada-veresiye-donemi

Ekmek, yumurta ve sigarada veresiye dönemi

01 Şubat 2021 Pazartesi 14:31
demir-yolu-ile-ihracat-yuzde-33-artti-

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

01 Şubat 2021 Pazartesi 10:05
bu-vergi-herkesi-zorlayacak

Bu vergi herkesi zorlayacak

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:59
deprem-vergileri-nerede

Deprem vergileri nerede?

31 Ocak 2021 Pazar 09:53

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL