TSK Mehmetçik Vakfı

15 Ekim 2018 Pazartesi

Bu da 'Yerli ve Milli' enflasyon

bu-da-yerli-ve-milli-enflasyon

TÜİK verilerine göre ekim ayında enflasyon son 9 yılın zirvesine çıktı. Prof. Dr. Kozanoğlu ve Konukman’a göre rakamlar, ekonomide işlerin yolunda gitmediğinin net olarak kanıtı
04 Kasım 2017 Cumartesi 10:10

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ekim ayına ait enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,08 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise yüzde 11,90’a yükselerek son 9 yılın zirvesine çıktı. Çekirdek enflasyon da yüzde 11,82 ile 2004 yılının başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Rakamları beklediklerinden yüksek bulan Hükümet, enflasyonun düşürülmesine dönük önlemler alacağını duyurdu. Muhalefet yüksek enflasyon rakamını ‘hezimet’ olarak yorumlarken, BirGün’e konuşan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, son yılların en yüksek çekirdek enflasyonunun Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gitmediğinin net bir kanıtı olduğunu ifade etti. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman ise ortaya çıkan enflasyonun hükümetin Orta Vadeli Program hedeflerini çöpe attığını söyledi.

 

Gıda fiyatları yine yükseldi

TÜİK verilerine göre, ana harcama grupları itibariyle ekim ayında en yüksek artış yüzde 11,51 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşanırken, ev eşyasında yüzde 2,96, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,97 ve konutta yüzde 0,94 artış gerçekleşti. Yıllık artışa bakıldığında ise birinciliği yüzde 16,79’luk fiyat artışıyla ulaştırma grubu aldı. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış yüzde 12,74’e kadar yükselirken, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 12,63, sağlık yüzde 12,21 ve ev eşyası yüzde 11,65 artış yaşadı.Infografik: Anıl Karaca

 

Hırka zam şampiyonu

Ekim ayı giyim ve gıdada sert yükselişlere sahne olurken, zam şampiyonu yüzde 37,92 ile kadın hırkası oldu. Hırkayı yüzde 36,24’le kadın kazağı, yüzde 34,70 ile kadın kabanı, yüzde 34,24 ile erkek anorak kaban, yüzde 32,38 ile çocuk anorak kaban, yüzde 32,15 ile kabak, yüzde 30,37 ile erkek kazağı, yüzde 25,62 ile sivri biber, yüzde 24,74 ile kadın botu ve yüzde 23,51 ile salatalık izledi.

 

Yıldırım: Tahminimizi aştı

Yüzde 11,9’luk enflasyon oranının beklentilerinin üzerinde bir sonuç olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, enflasyonu düşürmek için önlemler aldıklarını ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını söylemek durumunda kaldı. Yıldırım, üretim girdi maliyetlerini düşüreceklerini ve enflasyonda hedeflerinin tek haneli rakamlara inmek olduğunu da sözlerine ekledi.

 

‘Enflasyon kalıcı hale geldi’

Rakamları BirGün’e değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Hayri Kozanoğlu, enflasyonun ekonomi otoritelerini her defasında şaşırtmaya devam ettiğini söyledi. Merkez Bankası’nın geçen çarşamba günü açıkladığı 2017 yılına ait yüzde 9,8’lik enflasyon beklentisinin de tutturulma ihtimalinin kalmadığını ifade eden Kozanoğlu, “Daha da önemlisi, 2016 yılında özellikle düşük petrol fiyatları nedeniyle tek haneli seyreden üretici fiyatları son 12 ayda yüzde 17,28 artmış durumda. Bu da maliyet enflasyonu olarak tüketici fiyatlarına yansıyacak. 2018 hedeflerinin de tutturulmasını imkansız hale getirecek” dedi. Kozanoğlu, yüzde 11,82’lik çekirdek enflasyonun, fiyat artışlarının sadece gıda gibi petrol gibi değişken unsurlardan oluşmadığını ve enflasyonun kalıcı hale geldiğini de vurguladı.

 

‘Lokma da, hırka da zamlandı’

Enflasyonun ‘Bir lokma bir hırkayla tevekkül edin’ denilen vatandaşın da yakasını bırakmadığına işaret eden Kozanoğlu, “Gıda fiyatları yüzde 12,74 artarken hırka yüzde 38’lik bir sıçrama kaydediyor. Muhafazakar yurttaşlar açısından da durum pek parlak değil. Umreye gidiş yüzde 19 artmış durumda. Gıda fiyatlarındaki artış ülkenin mutfak harcamalarına daha fazla ağırlık vermek zorunda olan kesimlerini daha fazla vuruyor. Örneğin iki gün önce açıklanan hanehalkı tüketim harcamalarına göre, Güneydoğu Anadolu’daki bir aile gelirinin yüzde 28’ini gıdaya ayırıyor. Bu mevcut şartlarda sürekli faiz indir baskılarına rağmen faizleri mevcut düzeyinde tutmak mümkün değil” şekinde konuştu.

 

‘Bu faizle kur durmaz’

Son dönemde kurlarda görülen ciddi sıçramanın da enflasyonla birbirlerini karşılıklı besleyen spiral etkisi yarattığı tespitinde bulunan Kozanoğlu, “Bu enflasyon trendi içerisinde faizleri artırmadan kuru muhafaza etmek mümkün olmayacak. Faizlerin artışı da o çok övünülen saman alevi gibi büyümeyi tamamen sönümlendirecek. Kısaca son yılların en yüksek çekirdek enflasyonu Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gitmediğinin net bir kanıtı olarak önümüzde duruyor” dedi.

 

***

 

Konukman: Hedefler hayal oldu

 

BirGün’e konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Aziz Konukman, daha 1 ay önce açıklanan Orta Vadeli Program’da yılsonu enflasyonunun yüzde 9,5 olarak tahmin edilip, ardından 3 gün önce Merkez Bankası’nın yüzde 9,8 olarak açıklamasını ciddiyetsizlik olarak yorumladı. Enflasyonun yıl sonunda daha yüksek değerler alabileceğine de işaret eden Konukman, çalışan kesimler için de ciddi reel kayıpların oluştuğunu söyledi. Hükümetin de kamu emekçileriyle yaptığı ‘anlaşma’ gereği enflasyon farklarını da ödemek durumunda kalacağına işaret eden Konukman, bu farkların hükümet tarafından bütçede öngörülmediğini ve bütçede açığın daha da büyüyeceğini belirtti. Liranın da yaşanan gelişmeler karşısında iyice çöktüğünü söyleyen Konukman, hükümetin 2023 yılı için hedeflediği 25 bin dolarlık kişi başına gelir hedefinin de hayal olmaktan öteye gidemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

BİRGÜN GAZETESİ

 

Haberin etiketleri:

enflasyon


Haber okunma sayısı: 188

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

araba-sevdasi-son-surat

Araba sevdası son sürat

12 Ekim 2018 Cuma 10:02
saraya-calisiyoruz

Saray'a çalışıyoruz

12 Ekim 2018 Cuma 09:57
araba-sevdalari-bitmiyor

Araba sevdaları bitmiyor

11 Ekim 2018 Perşembe 10:25
65-milyarlik-gizli-harcama

65 milyarlık gizli harcama

11 Ekim 2018 Perşembe 09:02
bu-gidisin-sonu-karne

Bu gidişin sonu karne

10 Ekim 2018 Çarşamba 10:47

ÜLKE GÜNDEMİ

Van Valisi kimin malını kime satıyor?

Yazılı bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi "Van’da kayyum işlevi gören Vali’nin yaptıklarına

Edebimden, saygımdan sustum

CHP'nin eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP İzmir İl

Parlamentoda kavga eden olmayacağız

Erzincan'da basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ensarioğlu, "Parlamentoda kavga

9 öğrenci için 70 kişi çalışıyor

İktidarın seçim yatırımına dönüştürdüğü ‘her kente üniversite’ projesindeki çöküş sürüyor.

Peki şimdi kim bu 'o çocukları'

ABD'li rahip Andrew Brunson serbest bırakılması, akıllara Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak

'Ver mehteri' diyen sunucunun zor anları

Yandaşlık da sınır tanımayan A haber sunucusu Erkan Tan ofsayta düştü

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL