23 Ocak 2018 Salı

Bu da 'Yerli ve Milli' enflasyon

bu-da-yerli-ve-milli-enflasyon

TÜİK verilerine göre ekim ayında enflasyon son 9 yılın zirvesine çıktı. Prof. Dr. Kozanoğlu ve Konukman’a göre rakamlar, ekonomide işlerin yolunda gitmediğinin net olarak kanıtı
04 Kasım 2017 Cumartesi 10:10

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ekim ayına ait enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,08 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise yüzde 11,90’a yükselerek son 9 yılın zirvesine çıktı. Çekirdek enflasyon da yüzde 11,82 ile 2004 yılının başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Rakamları beklediklerinden yüksek bulan Hükümet, enflasyonun düşürülmesine dönük önlemler alacağını duyurdu. Muhalefet yüksek enflasyon rakamını ‘hezimet’ olarak yorumlarken, BirGün’e konuşan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, son yılların en yüksek çekirdek enflasyonunun Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gitmediğinin net bir kanıtı olduğunu ifade etti. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman ise ortaya çıkan enflasyonun hükümetin Orta Vadeli Program hedeflerini çöpe attığını söyledi.

 

Gıda fiyatları yine yükseldi

TÜİK verilerine göre, ana harcama grupları itibariyle ekim ayında en yüksek artış yüzde 11,51 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşanırken, ev eşyasında yüzde 2,96, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,97 ve konutta yüzde 0,94 artış gerçekleşti. Yıllık artışa bakıldığında ise birinciliği yüzde 16,79’luk fiyat artışıyla ulaştırma grubu aldı. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış yüzde 12,74’e kadar yükselirken, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 12,63, sağlık yüzde 12,21 ve ev eşyası yüzde 11,65 artış yaşadı.Infografik: Anıl Karaca

 

Hırka zam şampiyonu

Ekim ayı giyim ve gıdada sert yükselişlere sahne olurken, zam şampiyonu yüzde 37,92 ile kadın hırkası oldu. Hırkayı yüzde 36,24’le kadın kazağı, yüzde 34,70 ile kadın kabanı, yüzde 34,24 ile erkek anorak kaban, yüzde 32,38 ile çocuk anorak kaban, yüzde 32,15 ile kabak, yüzde 30,37 ile erkek kazağı, yüzde 25,62 ile sivri biber, yüzde 24,74 ile kadın botu ve yüzde 23,51 ile salatalık izledi.

 

Yıldırım: Tahminimizi aştı

Yüzde 11,9’luk enflasyon oranının beklentilerinin üzerinde bir sonuç olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, enflasyonu düşürmek için önlemler aldıklarını ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını söylemek durumunda kaldı. Yıldırım, üretim girdi maliyetlerini düşüreceklerini ve enflasyonda hedeflerinin tek haneli rakamlara inmek olduğunu da sözlerine ekledi.

 

‘Enflasyon kalıcı hale geldi’

Rakamları BirGün’e değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Hayri Kozanoğlu, enflasyonun ekonomi otoritelerini her defasında şaşırtmaya devam ettiğini söyledi. Merkez Bankası’nın geçen çarşamba günü açıkladığı 2017 yılına ait yüzde 9,8’lik enflasyon beklentisinin de tutturulma ihtimalinin kalmadığını ifade eden Kozanoğlu, “Daha da önemlisi, 2016 yılında özellikle düşük petrol fiyatları nedeniyle tek haneli seyreden üretici fiyatları son 12 ayda yüzde 17,28 artmış durumda. Bu da maliyet enflasyonu olarak tüketici fiyatlarına yansıyacak. 2018 hedeflerinin de tutturulmasını imkansız hale getirecek” dedi. Kozanoğlu, yüzde 11,82’lik çekirdek enflasyonun, fiyat artışlarının sadece gıda gibi petrol gibi değişken unsurlardan oluşmadığını ve enflasyonun kalıcı hale geldiğini de vurguladı.

 

‘Lokma da, hırka da zamlandı’

Enflasyonun ‘Bir lokma bir hırkayla tevekkül edin’ denilen vatandaşın da yakasını bırakmadığına işaret eden Kozanoğlu, “Gıda fiyatları yüzde 12,74 artarken hırka yüzde 38’lik bir sıçrama kaydediyor. Muhafazakar yurttaşlar açısından da durum pek parlak değil. Umreye gidiş yüzde 19 artmış durumda. Gıda fiyatlarındaki artış ülkenin mutfak harcamalarına daha fazla ağırlık vermek zorunda olan kesimlerini daha fazla vuruyor. Örneğin iki gün önce açıklanan hanehalkı tüketim harcamalarına göre, Güneydoğu Anadolu’daki bir aile gelirinin yüzde 28’ini gıdaya ayırıyor. Bu mevcut şartlarda sürekli faiz indir baskılarına rağmen faizleri mevcut düzeyinde tutmak mümkün değil” şekinde konuştu.

 

‘Bu faizle kur durmaz’

Son dönemde kurlarda görülen ciddi sıçramanın da enflasyonla birbirlerini karşılıklı besleyen spiral etkisi yarattığı tespitinde bulunan Kozanoğlu, “Bu enflasyon trendi içerisinde faizleri artırmadan kuru muhafaza etmek mümkün olmayacak. Faizlerin artışı da o çok övünülen saman alevi gibi büyümeyi tamamen sönümlendirecek. Kısaca son yılların en yüksek çekirdek enflasyonu Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gitmediğinin net bir kanıtı olarak önümüzde duruyor” dedi.

 

***

 

Konukman: Hedefler hayal oldu

 

BirGün’e konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Aziz Konukman, daha 1 ay önce açıklanan Orta Vadeli Program’da yılsonu enflasyonunun yüzde 9,5 olarak tahmin edilip, ardından 3 gün önce Merkez Bankası’nın yüzde 9,8 olarak açıklamasını ciddiyetsizlik olarak yorumladı. Enflasyonun yıl sonunda daha yüksek değerler alabileceğine de işaret eden Konukman, çalışan kesimler için de ciddi reel kayıpların oluştuğunu söyledi. Hükümetin de kamu emekçileriyle yaptığı ‘anlaşma’ gereği enflasyon farklarını da ödemek durumunda kalacağına işaret eden Konukman, bu farkların hükümet tarafından bütçede öngörülmediğini ve bütçede açığın daha da büyüyeceğini belirtti. Liranın da yaşanan gelişmeler karşısında iyice çöktüğünü söyleyen Konukman, hükümetin 2023 yılı için hedeflediği 25 bin dolarlık kişi başına gelir hedefinin de hayal olmaktan öteye gidemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

BİRGÜN GAZETESİ

 

Haberin etiketleri:

enflasyon


Haber okunma sayısı: 90

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-zamli-memur-ve-emekli-maaslari

İşte zamlı memur ve emekli maaşları…

03 Ocak 2018 Çarşamba 10:20
gosteriste-tasarruf-yok

Gösterişte tasarruf yok

01 Ocak 2018 Pazartesi 08:25
ithal-cenneti-olduk

İthal cenneti olduk

30 Aralık 2017 Cumartesi 09:13
iste-net-asgari-ucret

İşte net asgari ücret

29 Aralık 2017 Cuma 21:08
tunus-ekiyor-turkiye-kesiyor

Tunus ekiyor, Türkiye kesiyor

29 Aralık 2017 Cuma 09:03

ÜLKE GÜNDEMİ

'Gülen'den en büyük zararı AKP görecek' demişti...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “Onlar ‘Fetullah’a ‘Hocaefendi’ derken, Kamer Genç ‘FETÖ’

Erdoğan 'Cevap verilmeli' demişti ...

Afrin harekatı manşeti nedeniyle Erdoğan'ın "Cevap verilmeli' dediği KKTC'deki Afrika gazetesine Kuzey Kıbrıslı

Bıraksalardı kendimi ispat edebilirdim

Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü

Bizim yanımızda olan ülke yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

17 Paşaya tam 185 milyon dolar

Eskişehir Cezaevi’nde yatan cinayet hükümlüsü Yasin A., plastik ayakkabılığın parçalarından dinleme aleti

Hastane skandalı devede kulak kalır

Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde ortaya çıkan utanç listesi, devede kulak kalır. Gerçek şu ki Türkiye,

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL