17 Temmuz 2019 Çarşamba

Bu afetlerden daha beter

bu-afetlerden-daha-beter

Erdoğan'ın yüksek fiyatlardan sorumlu tuttuğu marketler, "Riske girmemek için" biber, patlıcan satmayacak, sıranın kabakta olduğu konuşuluyor.
30 Ocak 2019 Çarşamba 09:19

 Erdoğan’ın sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliği üzerinden marketleri hedef göstermesinin ardından zincir marketler biber ve patlıcan gibi kilosu 20 lirayı bulan ürünleri “risk almamak için” bir süreliğine satmama kararı alınmasını Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal gazetemize değerlendirdi.

 

TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal, asıl olarak hükümetin politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini, ithalatın önünün açılmak istendiğine dikkat çekti. ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da “Politik olumsuzluklar, meteorolojik olumsuzluklardan daha ağır basıyor” dedi.

 

"TÜRKİYE TARIM İLACINDA, GÜBREDE TAMAMIYLA DIŞARI BAĞIMLI"Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, fiyat artışlarında meteorolojik etkilerin de olduğunu ancak fiyat artışlarındaki asıl etkinin uygulanan yanlış tarım politikaları olduğuna dikkat çekti. 2018 yılının nisan, mayıs aylarında döviz kurlarında yaşanan hızlı yükselişi hatırlatan Atalık, “TL çok hızlı bir şekilde değer kaybetti. Gerek tarım ilaçları, gerekse gübreler gün içerisinde dahi değişen fiyat listeleriyle satışa sunuldu. Altından kalkınamayınca da bir kısım firma satışlarını durdururken bir kısmı da dolar bazlı satışlara başladı. Türkiye tarım ilacında, gübrede neredeyse tamamıyla yurt dışına bağımlı. Dolayısıyla TL’nin bu denli değer kaybetmesi çiftçinin gerek tarım ilacına gerekse gübreye ulaşımını engelliyor. Bir yandan elektrik fiyatları sürekli artıyor, çiftçinin sulamada kullandığı elektrikten dolayı icraya veriliyor çiftçi. Baktığımızda politik olumsuzluklar, meteorolojik olumsuzluklardan daha ağır bastığı görülüyor” diye konuştu.

 

"ÜRETİM VE TARIM POLİTİKALARINDA KALICI ADIMLAR ATILMASI LAZIM" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın marketleri hedef göstermesine de değinen Atalık şöyle konuştu: “Evet çiftçinin eline geçen paraya baktığımızda piyasadaki fiyatı arasında 3 ila 6 kat arasında fark var. Dolayısıyla pazarlama kanallarında sorun var. Ancak pazarlar da marketlerle aynı fiyata geldi. Bir farkı kalmadı ki. Dolayısıyla bu işin sorumlusunu sadece pazarlama kanalları olarak görmek yerine işin üretim politikalarına, tarım politikalarına, iklimsel şartlardan kaynaklı oluşan zararların tazminine yönelik kalıcı adım atılması gerekiyor. Daha sonra marketleri suçlamak yerine çiftçinin kooperatif çatıları altında örgütlenerek kendi satış noktaları üzerinden direk halkla buluşabilme olanaklarını yaratılması, perakende satış yapan mekanizmaların da yine çiftçi kooperatiflerinin satış noktaları üzerinden kısıtlı kar payından ürünlerin gönderilmesi gerekiyor. Marketler satmama kararı aldığında patlıcanı, biberi nereden ulaştıracaksın. Var mı bir mekanizman, yok. Daha da pahalanacak satılan noktalar azalınca. Çözüm değil ki bunlar.”

 

"ÇİFTÇİ YILLAR İÇERİSİNDE ÜRETMEKTEN VAZGEÇİYOR"

“Birincisi üretim maliyetleri çok yükseldi. Hem girdi fiyatlarının artması, özellikle tarım ilacı ve gübre fiyatlarındaki artışlar. İki, iklimsel şartlar bir miktar etkileyicisi oldu, bu da tüm sebze ürünlerinde değil de ürünsel bazda oldu. Artı bu çiftçinin en büyük sorunu pazarlama kanallarıdır. Gerek süpermarket, hipermarket gerekse tüccar olsun, hiç farketmiyor”  diyerek durumu özetleyen Atalık şöyle devam etti: “Çiftçinin eline geçen para artmıyor. Enflasyonun sürekli gerisinde kalıyor, alım gücü düşüyor. Çiftçi üretmekten yıllar içerisinde vazgeçiyor. En büyük üreticisi olduğumuz domates üretimimiz bir önceki yıla göre 2018’de 600 bin ton geriledi. Az mı? Sen çiftçiye kazandırtan bir politika ortaya koymazsan zaten üretimin geriliyor, zaten girdilerde yurt dışına bağımlısın, zaten TL değer kaybettikçe çiftçi o girdilere ulaşamıyor, üretim bu noktada çöküyor. İkinci noktada da pazarlama noktaları geliyor.  Orada da kooperatifleşmeyi teşvik etmen gerekiyor.”

 

"PAHALILIK UYGULANAN POLİTİKALARIN SONUCU"

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal da yaşanan pahalılığın nedeninin sadece marketlerden kaynaklanmadığını belirterek “Tarım politikalarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Ürünün tarladan çatala yani mutfağa gelene kadar boyuttaki diğer lojistik giderlerin fazlalığına dikkat çekilmiyor. Paralı otobanlar, paralı köprüler, pahalı mazot... Bunların hepsi etken” diye konuştu. 

 

Pazarlardaki pahalılığa da dikkat çekerek, sadece marketlerin sorumlu gösterilmesinin gerçeğin üstünü örtmek olacağını ifade eden Koçal, devam etti: “Türkiye’de ithal ürünlere yönlendirmek için çaba sarf ediliyor. İthalatla sorunun çözüleceği sunulmaya çalışılıyor. Yerel çiftçi mağdur oluyor. Çiftçi desteklenmeli, tarım politikaları gözden geçirilerek planlama dahilinde üretim yapılmalı. Örneğin kış boyu tüketilecek ürünlerin hesaplanarak ucuzlama sağlanmalı. Patlıcan gibi yaz ürünleri tüketiliyorsa, o zaman seracılığın geliştirilmesi gerekiyor. Bir de demir ve denizyolları gibi alternatif yollar kullanılarak lojistik giderlerinin düşürülmesi gerekiyor.”

 

Uluslararası marketler zincirlerinin de yerel üretimin önünü keserek, ithalatı destekleyecek bir algının önünü açtığını ifade eden Koçal, “Küçük esnaf ölmüş, tüketici uluslararası marketler zincirlerine mahkum edilmiş durumda. Bu da uygulanan politikaların sonucu. Türkiye’yi dışa bağımlı hale getirmek için bir politika uygulanıyor. Yaşananlar da bu politikaların bir halkası” diye konuştu

 

EVRENSEL

Haberin etiketleri:

patlıcan, biber, kabak, erdoğan


Haber okunma sayısı: 320

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

her-evde-universiteli-bir-issiz-var

Her evde üniversiteli bir işsiz var

16 Temmuz 2019 Salı 22:12
maliye-bakanina-sok-sorular

Maliye Bakanı'na şok sorular

11 Temmuz 2019 Perşembe 22:59
emekciden-nasil-caldilar

Emekçiden nasıl çaldılar?

04 Temmuz 2019 Perşembe 09:06
ulkeyi-iste-boyle-batirdilar

Ülkeyi işte böyle batırdılar!

29 Haziran 2019 Cumartesi 20:44
661-milyon-tllik-ruya

661 milyon TL’lik rüya

29 Haziran 2019 Cumartesi 08:46

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'nu ilk kutlayan SP adayı oldu

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyareti ilginç anlara sahne oldu.

Her evde üniversiteli bir işsiz var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, tarım dışı işsizliğin yüzde 16 olduğunu, her 4 gençten birinin

'Örgütten kurtarın, imam peşini bırakmıyor'

Üsteğmen oğlunun 15 Temmuz sonrası örgütten ayrılmak istediğini, ancak sorumlu imamın peşini

Hafıza 15 Temmuz Müzesi açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hafıza 15 Temmuz’un açılış töreninde yaptığı konuşmada, “15 Temmuz, demokrasi

TİP'den 15 Temmuz'a karşı 4 madde

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen 15 Temmuz Özel Oturumu'nda yaptığı konuşmada

88 bin kapasiteli 137 cezaevi yolda

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, cezaevlerine ilişkin yaptığı CİMER

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL