25 Ocak 2021 Pazartesi

Bir yılda 244 milyar TL zarar

bir-yilda-244-milyar-tl-zarar

Sayıştay 2019 Yılı Faaliyet Raporu’na göre toplam 313 kamu idaresinin içerisinde bulunduğu merkezi yönetim bir yılda 244 milyar TL açık verdi. Zarar, 2018’e göre 102 milyar TL arttı. Sayıştay, yardımda bulunulan dernek ve vakıfların da “öğrenilemediğini” vurguladı.
02 Ekim 2020 Cuma 10:24

 Kamu kurumlarının gelir, gider ve mallarını ve yöneticilerinin faaliyetlerini TBMM adına denetlemek ile hesap yargılaması yapmakla sorumlu yüksek yargı kurumu Sayıştay, geçen yıl tüm kamu kurumlarının toplamda 244 milyar 291 milyon TL zarar ettiğini ortaya koydu. 2018 yılında 142 milyar TL olan zarar, 102 milyar TL daha arttı.

 

BİRGÜN'de yer alan Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Sayıştay, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Diyanet gibi kuruluşlardan mahalli idarelere kadar toplam 313 kamu kurumunun denetim raporunu TBMM Başkanlığı’na sundu.

 

Bu raporlar arasında yer alan 2019 Yılı Faaliyet Genel Değerlendirme Raporu’nda, kamu kurumlarının zararları, gizli kalan dernek ve vakıf yardımları ile hatalı mali tablolar vurgulandı. Rapora göre, 313 kamu idaresinin bir yıllık faaliyet geliri, 1 trilyon 146 milyar 752 milyon 867 bin TL, gideri ise 1 trilyon 391 milyar 44 milyon 226 bin TL oldu. Toplam açık 244 milyar TL’ye ulaştı. Kamu kurumlarının bir yıllık “görev zararı” 94 milyar 62 milyon TL olurken başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere çok sayıda kurumun gerçekleştirdiği “temsil ve tanıtma” giderlerine ise tam 196 milyon TL ödendi. 

Sayıştay, 313 kamu kuruluşunun faaliyet raporlarındaki eksikliklere yönelik incelemelerine de raporunda yer verdi. Buna göre kurumların büyük bölümünün mali bilgileri eksik ve hatalı olarak kayıt altına alındı. Yardım adı altında aktarılan tutarların adresi ise raporlarda yer almadı.

 

Sayıştay denetçilerinin tespitleri şöyle:

 

“Yapılan inceleme neticesinde, Sayıştay tarafından değerlendirmeye tabi tutulan kamu idarelerinden 30’unun faaliyet raporunu yayımlamadığı görülmüştür. İdare faaliyet raporunu yayımlayan 283 kamu idaresinden ise 81’inin yayımlama tarihinin mevzuat gerekliliğine uygun olmadığı tespit edilmiştir. 206 kamu idaresinin faaliyet raporunda temel mali tablolara ve bu tablolara ilişkin açıklamalara yer verilmemiştir. Yapılan inceleme neticesinde 134 kamu idaresinin yardım yapılan birlik, kurum ve kuruluşlara ilişkin bilgilere idare faaliyet raporunda yer vermediği görülmüştür. Bu durumun sorumluluk ilkesi gereği hesap verebilirlik ve mali saydamlığı zedeleyecek nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.”Haber okunma sayısı: 2022

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kamu-isletmeleri-batiyor

Kamu işletmeleri batıyor

21 Ocak 2021 Perşembe 09:39
yedek-odenek-fren-tutmuyor

Yedek ödenek fren tutmuyor

17 Ocak 2021 Pazar 09:42
tuikten-ekim-ayi-issizlik-masali

TUİK'ten Ekim ayı işsizlik masalı

11 Ocak 2021 Pazartesi 09:25

ÜLKE GÜNDEMİ

Sözcü ve Cumhuriyet'e ağır hakaretler

Günlük gazetelerin birinci sayfalarını yayınlayan Albayrak Medya A.Ş.’ye ait gzt.com isimli sitede yayınlanan

Bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 652 bin TL

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun, işsizlik sorunu ve bunun maliyetlerine

Perinçek meydanı boş bulup salladı

Partisinden istifa edenleri "FETÖ, PKK dostu" diye nitelendiren Perinçek: "Türkiye'de en çok izlenen insan benim.

Gelecek Partisi'nden Soylu'ya zor sorular

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı

İlk millî Arkeoloji Enstitüsü kuruluyor

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında hizmet verecek Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras

Vatan Partisi'nde üst düzey istifa depremi

Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nde, partinin önde gelen isimlerinden Mehmet Bedri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL