26 Ocak 2020 Pazar

AKP enflasyonu 40 yıl önceki enflasyonla savundu

akp-enflasyonu-40-yil-onceki-enflasyonla-savundu

Yanlışlarını ve olumsuzluklarını haklı göstermek için kendilerini otuz kırk yıl önceki dönemlerle savunmayı alışkanlık haline getiren AKP'li siyasetçiler, yeni enflasyon rakamlarını da 40 yıl önceki enflasyon rakamları ile aklamaya çalıştılar
11 Ekim 2019 Cuma 11:12

 Elektriğe, doğal gaza, tüketim mallarına yaklaşık % 50 zam yapılırken enflasyonun % 9 olarak açıklanması, muhalefet tarafından sert şekilde eleştirildi.

 

"Arka arkaya gelen yüksek zamlara rağmen enflasyonun % 9 olduğunu açıklayan TUİK'in bu verileri masa başında hazırladığı açıkça anlaşılmaktadır. TUİK'in enflasyon hesabı % 9, çarşının pazarın ve vatandaşın enflasyon hesabı ise yaklaşık % 40 " diyen muhalefete AKP Amasya milletvekili Hasan Çilez cevap verdi.

 

Çilez enflasyon konunda şunları söyledi: 

Öncelikle enflasyon nedir? Enflasyon, en önemli ekonomik istikrarsızlık hâllerinden bir tanesidir; mal ve hizmet fiyatlarının genel ve sürekli olarak artışını ifade eder, ülkede yaşayan herkesi de ilgilendiren bir olgudur. Sadece belirli bir mal veya hizmet değil fiyatlar genel düzeyinin sürekli hissedilir olarak artışıdır. Nedenleri arasında; karşılıksız para arzının artması, toplam harcamaların toplam gelirden fazla olması, üretim miktarının düşmesi, üretim faktörlerindeki fiyat artışları, tedavüldeki para arzının artması, karşılıksız para basılması -ki Merkez Bankası kârının Hazineye aktarılmasına “Para basmaktır.” diye bu kürsüden söylenmiş idi; onu da kabul etmediğimi ifade etmek istiyorum- bir de teknolojik yenilikler, yapısal ve yönetsel bozukluklar enflasyona sebep olmaktadır. Bu sebeplerle, hepsini düşündüğümüz zaman, enflasyonla mücadele topyekûn bir mücadeleyi gerektiriyor. 2018 yılında da aziz milletimiz enflasyonla topyekûn mücadelenin en güzel örneklerini vermiştir. Devlet kurumlarımız, özel sektörümüz ve bizler de bireysel olarak, ülkenin vatandaşları olarak da üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek enflasyonla mücadeleye destek vermeliyiz.

 

Genelde iki çeşit enflasyon var; iktisatçılar, maliyet ve talep enflasyonu olarak bunu adlandırmışlardır. Biliyorsunuz maliyet enflasyonu, üretim faktörlerindeki fiyat artışlarının maliyetleri artırması sonucu ortaya çıkmaktadır, talep enflasyonu ise en yaygın bir tür olup üretimin az, talebin çok olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ancak ülkemiz geçen yıl maruz kaldığı ekonomik saldırı sonrası bu temel iki enflasyon türünden ayrı bir de benim “Fırsat enflasyonu” dediğim bir türle tanışmış oldu. Dövizdeki artışlar sonrasında ürünlere yapılan zamlar dövizdeki fiyatların gerilemesiyle birlikte geri alınmamış ve burada suni bir enflasyon da gündeme gelmiştir.

 

Ülkemiz 1970’den sonra çift haneli enflasyonlarla tanışmış, 1990’ların başında yüzde 100’leri görmüş ve ancak ve ancak AK PARTİ iktidarları döneminde tek haneli enflasyonları görmüştür. İYİ PARTİ Grup önerisi de tek haneli enflasyona alışık olmayan bir anlayışın tezahürü olarak verilmiştir diye düşünüyorum. 2002’de yüzde 30 olan enflasyon oranı enflasyonla mücadele kapsamında doğru politikalar ve yapısal değişimlerle tek haneli rakamlara iktidarlarımız döneminde düşürülmüştür. Enflasyonla büyüme modeli AK PARTİ döneminde vazgeçilerek reel ekonomiye geçiş sağlanmıştır.

 

Düşük enflasyon ve yüksek kalkınma hızlarıyla ülkemiz her alanda büyük gelişme göstermiş, eğitimden sağlığa, ulaştırmadan sosyal politikalara, tarımdan sanayiye tüm sektörlerde büyük gelişmeler gösterilmiştir. Böylece Türkiye bölgesinin ve dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmuştur. 2018 Ağustos ayında döviz üzerinden maruz kaldığımız saldırı ekonomi yönetimimizin gayretleriyle savuşturulmuştur. Ekonomide yapılan programla bir yıllık dengelenme sürece başarıyla tamamlanmış ve meyvelerini vermiştir. Enflasyon 2019’un Eylül ayında tek haneleri görmüştür. Aslolan bunun sürdürülebilir olmasıdır. Değişim süreci ekonomimizde başlamış, düşen faizler, düşen enflasyon milletimizi rahatlatmıştır. Ancak eylül ayında açıklanan rakamları TÜİK güvenirliliğini ortaya koyarak speküle etmek çok vahim bir durumdur. 

 

Siyaset yapalım, tartışalım, doğruyu arayalım ama devlet kurumlarını şaibe altında bırakacak söz ve davranışlardan kaçınalım. Burası Türkiye Cumhuriyeti, iki bin yıldan fazla kadim devlet geleneği olan bir milletin temsilcileriyiz.

 

Bunu ve bunun bize yüklediği sorumluluğu asla unutmayalım. “Enflasyon yüzde 20’ye çıkınca TÜİK güvenilir, yüzde 9’a düşünce TÜİK güvenilir değil.” Bunu söylemek çok doğru değildir, inandırıcı değildir. Kurumlarımızı günlük siyasi polemik konusu yapmayalım. 

Haberin etiketleri:

TUİK, Enflasyon, AKP, Hasan Çilez


Haber okunma sayısı: 863

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yht-biletlerine-fahis-zam

YHT biletlerine fahiş zam

22 Ocak 2020 Çarşamba 20:23
biri-siyasi-ayak-mi-dedi

Biri ‘siyasi ayak’ mı dedi?

14 Ocak 2020 Salı 08:53
bizi-bu-cilgin-projeler-bitirdi

Bizi bu çılgın projeler bitirdi

13 Ocak 2020 Pazartesi 08:50
insani-gecim-ucreti-3192-tl

İnsani geçim ücreti 3.192 TL

09 Ocak 2020 Perşembe 16:14
savasan-suriyeden-hububat-aliyoruz

Savaşan Suriye'den hububat alıyoruz

09 Ocak 2020 Perşembe 09:29

ÜLKE GÜNDEMİ

Deprem vergileriyle saraylar yaptırılıyor

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası 20 yıldır toplanan deprem vergilerine ne olduğu sorusu tekrar gündeme

AKP’li başkandan skandal hareket

Elazığ’da meydana gelen ve son açıklanan rakamlara göre 31 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası arama

Bakanın aklına önce korkutma geliyor

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Elazığ depremi için düzenlenen ortak basın toplantısında açık olan mikrofonu

MEB kadınlar üzerinden algı operasyonu yapıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın

Deprem toplanma alanlarını açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam saatlerinde, CHP İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelerek,

Soylu’nun soruşturma tehdidine tepki yağdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,” Sosyal medyada panik havası yaratanlar hakkında soruşturma

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL