TSK Mehmetçik Vakfı

22 Ekim 2018 Pazartesi

Trump canlı yayında resmen ilan etti!

trump-canli-yayinda-resmen-ilan-etti

ABD lideri, dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararını kameralar karşısında açıkladı ve tarihi an Trump'ın kararnameyi imzalamasıyla son buldu. ABD, tarihte kutsal kenti İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.
06 Aralık 2017 Çarşamba 21:44

 Başkan Donald Trump, dünya genelinde gelen uyarılara adeta meydan okuyarak, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı. Trump’ın bu kararı, Amerika ve uluslararası toplumun yıllardır bu konuda izlediği politikaya ters düşüyor.

 

Trump, özellikle Arap ve Avrupalı liderlerin çağrıları ve Amerika karşıtı protesto ve şiddet olayları riskine rağmen, “ABD’nin Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımasının zamanı geldi” dedi.

 

Bunu yapmayı geciktirmenin barış umutlarını ilerletmeye hiçbir katkı sağlamadığını savunan Trump, bunun hatta “geç kalınmış” ve Amerika’nın çıkarlarına bir adım olduğunu söyledi. 

Trump, bugünkü açıklamasının İsrail-Filistin ihtilafında yeni bir yaklaşımın başlangıcını oluşturduğunu kaydetti.

 

Başkan Trump, İsrail hükümet kurumlarının, meclisin ve anayasa mahkemesinin Kudüs’te yer aldığına da dikkati çekerek, açıklamasının “bariz” bir gerçekliğin tanınmasından başka birşey olmadığını belirtti. Trump, “İsrail’in kendi başkentine karar vermeye hakkı var” dedi.

 

Trump, ABD Dışişleri Bakanlığı’na, Tel Aviv’deki büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması sürecinin başlatılması yönünde talimat verdiğini de açıkladı. Ancak yetkililer çok sayıda lojistik ve güvenlik detayının yanı sıra yerin belirlenmesi ve inşaat gibi konuların bulunduğuna işaret ederek, büyükelçiliğin en az 3 ya da 4 yıl daha taşınmasının muhtemelen mümkün olmadığını söylediler.

 

Bu nedenle Trump ABD yasası uyarınca başkanların her 6 ayda bir yaptığı şekilde, büyükelçiliğin taşınmasını erteleyen karara da imza attı. Trump’ın büyükelçiliğin taşınmasına yönelik hazırlıklar tamamlanana kadar erteleme kararını uygulamaya devam edeceği kaydedildi.

 

Kararının, kentin coğrafi ve siyasi sınırlarında bir değişiklik anlamına gelmediğini, bunun hala İsrail ve Filistinlilerin belirleyeceği bir husus olduğunu da belirten Trump, Kudüs’ün üç büyük din için kutsal mekan olmayı sürdürmesi gerektiğini de kaydetti.

 

Trump, ABD’nin İsrail ve Filistinlilerce kabul görecek bir barış anlaşmasının önünü açmak için katkı sağlamaya bağlılığını sürdürdüğünü, böyle bir anlaşmaya ulaşılması için elinden gelen her şeyi yapmaya niyetli olduğunu da vurguladı.

 

Başkan Trump, iki tarafça da onaylandığı takdirde Amerika’nın iki devletli çözümü destekleyeceğini de ilan ederek, ilk kez kişisel olarak “iki devletli çözüm” fikrini kabul etmiş oldu.

 

Netanyahu: Karar tarihi bir dönüm noktası

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump'ın Kudüs kararının 'tarihi bir dönüm noktası' olduğunu söyledi. Netanyahu, "Filistinlilerle varılacak herhangi bir barış, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olmasını da kapsamalıdır" dedi.

 

Gazze’de gösteri

 

Trump daha kararını resmen açıklamadan bölgede protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Gazze’de yüzlerce Filistinli Başkan Donald Trump’ın açıklaması beklenen kararına karşı gösteri düzenledi.

 

Gazze sokaklarına düzenlenen protesto gösterisi, Trump’ın açıklamasına yanıt olarak Filistinlilerin bir bütün olması çağrısında bulunan farklı Filistinli gruplar ve militan örgütler tarafından organize edildi.

 

Protestocular Amerikan ve İsrail bayrakları yaktı, ellerinde Filistin bayrakları ve Kudüs’ü “ebedi başkentimiz” ve “kırmızı çizgi” ilan eden pankartlar taşıdı.

 

Gazze’yi kontrol eden ve ABD’yle AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas da önümüzdeki günlerde daha fazla protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

Hamas yetkilisi Salah Bardawil, “Filistinlilerin bugün tehlikeli bir yol ayrımında olduğunu” belirterek, “Ya kalacağız ya yok olacağız” ifadesini kullandı. Bardawil, “Trump ya da bir başkası, bizim halkımızın, ülkemizin ve direnişimizin onun planlarını geri püskürtemeyeceğini düşünüyorsa yanılıyor” diye konuştu.

 

Tillerson: ‘Barış için hala çok iyi fırsat var"

 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson temaslarda bulunduğu Brüksel’de konuyla ilgili konuştu. Tillerson, Trump’ın beklenen kararına rağmen Ortadoğu barışı için önlerinde hala “çok iyi bir fırsat olduğuna” inanmaya devam ettiklerini söyledi.

 

Tillerson, herkesin Trump’ın açıklamasını bütünüyle “dikkatle dinlemesi” gerektiğini söyledi.

 

Trump’ın barış sürecine “çok bağlı” olduğunu vurgulayan Tillerson, Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğündeki heyetin bu konu üzerinde “çok titiz” biçimde çalıştığını belirtti.

 

Dünyadan tepkiler

 

Trump’ın açıklamasına dünyadan tepkiler gelmeye de devam ediyor. Pakistan’da iktidar partisi, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planını eleştirerek, bunun dünyada şiddeti alevlendireceği uyarısında bulundu.

 

Filistin Başkanı Rami Hamdallah da, Trump’ın beklenen kararının “barış sürecini ve iki devletli çözümü yok edeceğini” söyledi.

 

Hamdallah biraraya geldiği Avrupalı diplomatlara, Amerika’nın kararının “tüm bölgede çatışma ve şiddeti körükleyeceğini” belirtti.

 

Kremlin de konuyla ilgili endişesini dile getirdi.

 

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “konunun kolay olmadığını” belirterek, Putin’in Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüştüğünü ve durumun kötüleşme ihtimaline dair endişesini ifade ettiğini söyledi.

 

Papa Francis de Trump’ın beklenen kararı konusunda “derin endişesini” dile getirirken, Türkiye de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın verilecek yanıtı koordine etmek üzere toplanmasını istedi.

 

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı.

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin büyükelçiliği Tel Aviv’e taşıma yönünde bir planı olmadığını söyledi. Johnson, “Haberleri endişeyle izledik çünkü bize göre Kudüs İsrail ve Filistinliler arasında müzakere edilmiş nihai bir anlaşmanın parçası olmalı” dedi.

 

Başbakan Theresa May de aynı şekilde ülkesinin Kudüs konusundaki pozisyonunun değişmeyeceğini belirterek, konuyu Trump'la görüşmeyi planladığını kaydetti. May, "İki devletli çözümü desteklemeyi sürdürüyoruz. Kudüs'ün öneminin farkındayız" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: VOAHaber okunma sayısı: 865

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

katil-yer-yok-diye-birakilmis

Katil 'yer yok' diye bırakılmış

20 Ekim 2018 Cumartesi 21:51
ekonomi-yonetimi-ciaya-teslim

Ekonomi yönetimi CIA'ya teslim

30 Eylül 2018 Pazar 09:01
o-varsa-biz-yokuz

'O varsa biz yokuz'

23 Eylül 2018 Pazar 10:39
kimyasal-saldiri-mizanseni

'Kimyasal saldırı' mizanseni

22 Eylül 2018 Cumartesi 08:46
kriz-insaata-da-sicradi

Kriz inşaata da sıçradı...

19 Eylül 2018 Çarşamba 10:24

ÜLKE GÜNDEMİ

Uzan AKP İzmir Belediye Başkan adayı mı?

Yurtdışındaki iş adamı Cem Uzan'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "hizmete hazırım" çağrısı yapması

Profesör olmak için Şırnak’a geliyorlar

Şırnak Üniversitesi İşletme Bölümü’nde görevlendirilmek üzere,‘Siyasal Bilimler alanında doçentliğini

Hükümet medyasından Akit'e FETÖ'cü suçlaması

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, dün akşam Akit TV'de Başka Açıdan isimli programa

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL