25 Şubat 2018 Pazar

Teröre karşı İslam İttifakı Koalisyonu

terore-karsi-islam-ittifaki-koalisyonu

Teröre Karşı İslam İttifakı Koalisyonu’nun Ilk Koalisyon Savunma Bakanları Konseyi Toplantısı’nın açılışını Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman yapacak
23 Kasım 2017 Perşembe 17:33

 Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman 26 Kasım 2017'de Riyad'da yapılacak olan Teröre Karşı İslam İttifakı Koalisyonu’nun ilk Koalisyon Savunma Bakanları Konseyi Toplantısı’nda 41 ülkenin Savunma Bakanı'nı ağırlayacak. Global terörizm ve radikal hareketler ile mücadele için 41 İslam ülkesinin bir araya gelmesinden oluşan Teröre Karşı İslam İttifakı Koalisyonu’nun açılış konuşması Veliaht Prens tarafından yapılacak. Bu toplantı ile Koalisyon resmi olarak hayata geçecek.

 

Riyad'da 26 Kasım 2017'de yapılacak olan Teröre Karşı İslam İttifakı Koalisyonu’nun ilk Koalisyon Savunma Bakanları Konseyi Toplantısı'nın açılış konuşmasını Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman Al Saud yapacak. Toplantı Koalisyon üye ülkelerin Savunma Bakanları ile Suudi Arabistan'daki diplomatik temsilcilerini bir araya getirecek.

 

Koalisyon Genel Sekreter Vekili Korgeneral Abdulelah Al-Saleh: "Bu toplantı ile Koalisyon Riyad'daki Merkezinde resmi olarak açılmış ve çalışmalarına başlamış olacak. Merkez, isteyen Koalisyon üye ülkelere terörizmle mücadelede örnek teşkil edecek çalışmalarını paylaşmak ve kültürel açıdan uygun bölgesel ve yerel çözümlerle teröre karşı koymasına olanak tanıyan açık bir platform sunmaktadır” dedi. 

Koalisyonun askeri komutanı General Rahil Şerif, şunları söyledi: “21. yüzyılın, özellikle de Müslüman dünyasının, karşısındaki en büyük tehlike terörizmdir. Koalisyon her türden terörizm ve radikal hareketlerle mücadele etmek için üye ülkelere ideolojik, iletişimsel, terörizmle mücadele finansmanı ve askeri alanlardaki çabalarını kendi aralarında birleştirme ve koordine etme imkanı sağlayan entegre bir yaklaşım içeriyor. Aynı zamanda, üye ülkelere bu çabalarını diğer uluslararası güvenlik ve barışı koruma çabaları ile daha etkin bir şekilde birleştirmeyi de sağlıyor.”

Teröre Karşı İslam İttifakı Koalisyonu terörle mücadele amacıyla bir araya gelmiş 41 uluslu bir pan-İslam koalisyonudur.

 

Koalisyon’un "Terörizme Karşı Müttefiklik" temasıyla düzenlenecek ilk Açılış Toplantısı’nda, üye ülkelerinin Savunma Bakanlarının açıklamaları ile Koalisyonun dört ana çalışma kolu olan ideoloji, iletişim, terörizmle, mücadele finansmanı ve askeri alanlardaki uzmanlarının açılış konuşmalarına yer verilecek.

 

Buna ek olarak, Koalisyon Genel Sekreter Vekili Abdulelah Al-Saleh, Koalisyon'un stratejisini, yönetimini, faaliyetlerini ve gelecek planlarını ana hatlarıyla açıklayacak.

 Haber okunma sayısı: 226

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

pkk-suriyeye-teslim-oluyor

PKK Suriye'ye teslim oluyor

20 Şubat 2018 Salı 10:58
bu-iddia-gerginlik-cikartacak

Bu iddia gerginlik çıkartacak

06 Şubat 2018 Salı 08:17
pkkli-hainlerden-saldiri

PKK'lı hainlerden saldırı

23 Ocak 2018 Salı 08:49

ÜLKE GÜNDEMİ

Soylu'dan PÖH ve korucular açıklaması

Kocaeli’de basın mensuplarının sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afrin’e sevk edilen

Yeni kanun MHP için düzelendi

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, TBMM Milli Savunma Komisyonu

Uber korsan taksicilik

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, meslek odaları temsilcileri ve taksicilerin katılımıyla TBMM'de

Kahraman dört düğmesini ilikledi

Meclise sunulan ittifak konusu ile ilgili kanun teklifini değerlendiren CHP'li Özgür Özel "Kahraman'ın dört

Yurt dışında ülkemize ait eserler gördük

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, yurt dışındaki müzelerde Türkiye'deki ibadethane ve kabirlerden

SP lideri Karamollaoğlu’ndan hükümete sert eleştiriler

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şeker fabrikalarının satılmasını sosyal medya

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL