TSK Mehmetçik Vakfı

22 Temmuz 2018 Pazar

Irak’ta harita yine değişti

irakta-harita-yine-degisti

Irak ordusu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül bağımsızlık referandumuna dahil ettiği Kerkük gibi statüsü tartışmalı olan ve peşmerge tarafından 2014’te IŞİD’le savaş gerekçesiyle istila edilen bölgelere yönelik operasyonunu ilerletiyor. Peşmergenin çekildiği Şengal ve diğer tartışmalı bölgelere Irak hükümet güçleri yerleşti. Kerkük’ün el değiştirmesi, IKBY içinde sert tartışmalara neden oldu.
18 Ekim 2017 Çarşamba 10:16

 Irak hükümet güçleri, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül bağımsızlık referandumuna dahil ettiği Kerkük gibi statüsü tartışmalı olan ve peşmerge tarafından 2014’te IŞİD’le savaş gerekçesiyle istila edilen bölgelere yönelik operasyonunu ilerletiyor. Peşmergenin savaşmadan çekildiği tartışmalı bölgelere İran destekli Şii milis Haşdi Şabi dahil hükümet güçleri yerleşti. Dün ülkenin her yerine Irak bayrağı asılması talimatını tekrarlayan Irak Başbakanı Haydar İbadi, “Federal yönetim otoritesinin tüm ülkede uygulanmasına sözüme bağlıyım” dedi. “Referandumun en başta Kürtlerin çıkarlarına zarar vereceği uyarısını yapmıştım. Referandum bitti ve mazide kaldı” diye ekledi. 2005 tarihli Irak anayasasına göre statüsü tartışmalı bölgeler şunlar: Kerkük, Diyala’nın Hanekin ilçesi ve ona bağlı Celavla, Sadiye, Karatepe kasabaları, Salahaddin’in Tuzhurmatu ilçesi ve Musul’un Şengal (Sincar), Hamdaniye, Telkeyf ve Mahmur ilçeleriyle Zummar, Sinun, Rabia, Başika ve Güver kasabaları...

Yeni rafineri planı

 

Pazar gecesi başlayan ve 12 saatte Irak’ta güç dengesini değiştiren operasyonda Irak güçleri, peşmergenin çekildiği en büyük iki petrol yatağını da alıp Kerkük’te tam kontrolü sağladı. “Tüm petrol sahaları kontrolümüzde” diyen Irak Petrol Bakanlığı Kerkük’teki üretimi ikiye katlayıp günlük 1 milyon varilin üstüne çıkarmayı ve yeni bir rafineri inşası planladıklarını duyurdu. IKBY’nin Türkiye üzerinden günlük 650 bin varil petrol ihracatının 250 bini Kerkük’ten kaynaklanıyordu. 

Türkmenlerin kutlama yaptığı, bazı Kürt sivillerin kaçtığı Kerkük’te Barzani yanlısı bir Türkmen partisinin binası yağmalandı. Şii Türkmen bölgesi Tuzhurmatu’ya Haşdi Şabi yerleşti ve KDP binası ateşe verildi.

 

Şengal’de kontrol Laleş’in IŞİD’in Ağustos 2014’te Ezidi yurdu Şengal’e saldırıp 5 bin Ezidiyi öldürmesi, binlerce kadın ve çocuğu esir alması, Irak’ta dönüm noktası olmuştu. Ezidi halkına ilk kaçış koridorunu Suriye’den gelen Kürt güçleri açarken peşmerge ancak tepkiler üzerine devreye girdi. Ezidi katliamı karşısında ABD, IŞİD’e karşı koalisyon kurup savaş başlattı. Bu süreçte PKK’nin üslendiği Şengal’den önceki gece peşmerge çekildi. Şengal’in merkezinde kontrol, Haşdi Şabi’nin Laleş isimli Ezidi birliğine geçti. Peşmergenin çekilmesinden istifade eden IŞİD, bazı köylere girdi. Kerkük’te Iraklı yetkililerle basın toplantısında Kürt kökenli emniyet müdürünün Kürtçe konuşmasının Iraklı komutan tarafından üç kez engellenmesi dikkat çekti.

 

ABD-İRAN ÇEKİŞMESİ

 

Irak haritasındaki yeni manzara, IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin Kerkük petrolüne güvenerek bağımsızlık ilan etme hayallerini sona erdirirken Irak Başbakanı İbadi’ye prestij ve merkezi güçlere hem moral hem de üstünlük sağladı. ABD’nin 2003’teki Irak işgalinin hiç hesap etmediği sonuç, İran’ın Irak’ta en ağır basan güç haline gelmesiydi. Bu kez ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ı hedef alan yeni stratejisini açıklamasından 48 saat sonra İran, Irak’taki konumunu pekiştirdi. Aynı zamanda ABD de kendi desteklediği Şii lider olan İbadi’nin Kerkük kozuyla gelecek yılki seçimleri kazanmasını garantiye almaya çalıştı. Trump’ın Bağdat ile Erbil arasında “tarafsızlık” açıklamasına ise Cumhuriyetçi senatör John McCain tepki gösterdi: “IŞİD’le savaş, dış tehditlerden korunma amacıyla verdiğimiz teçhizatı Irak hükümetinin ABD’nin uzun süredir değerli ortağı olan kendi bölgesel yönetim unsurlarına saldırmak için kullanmasının vahim sonuçları olur.”

 

GÖZLER BAŞİKA’DA

 

Irak-İran sınırında küçük bir petrol sahasının bulunduğu Hanekin, Celavla, Sadiye, Karatepe, Mahmur ve Güver’den çekilen peşmerge, Başika’dan da “Büyük bir Haşdi Şabi gücünün ilerlediği” haberi üzerine çekilmeye başladığını duyurdu. IKBY’nin Başika’da TSK’ye üs açması, ancak Irak hükümetinin Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu öncesi Türk birliğinin çekilmesini talep etmesiyle geçen yıl bölge, Ankara ile Bağdat arasında gerilim noktasına dönüşmüştü.

 

CUMHURİYET

Haberin etiketleri:

şengal, güver, celavla, mahmur, sadiye, karatepe


Haber okunma sayısı: 486

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gizemli-lahit-sonunda-acildi-

Gizemli lahit sonunda açıldı…

20 Temmuz 2018 Cuma 18:40
almanyadan-feto-ve-oksuz-itirafi

Almanya'dan FETÖ ve Öksüz itirafı...

14 Temmuz 2018 Cumartesi 09:18
tanriyi-kanitlayin-istifa-edeyim

'Tanrı’yı kanıtlayın istifa edeyim'

08 Temmuz 2018 Pazar 10:00
ticarete-sabotaj

Ticarete sabotaj

07 Temmuz 2018 Cumartesi 09:40

ÜLKE GÜNDEMİ

Tarık El-Haşimi'den Araplara sert eleştiri

“Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu”nda konuşan Irak'ın eski Cumhurbaşkanı

AKP Menzil tarikatını böyle destekledi!

AKP bir yandan eski destekçileri Adnan Oktar ve Gülen Cemaati'ne operasyon yaparken, diğer yandan da kendisine

Bu kanun yasa yoluyla OHAL'i getiriyor

CHP İstanbul milletvekilleri Zeynel Emre ve İbrahim Kaboğlu, CHP'nin Adalet Komisyonu üyeleriyle Mecliste basın

Hastahaneler ticarethane mantığı ile yönetiliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi "68 375 sağlık çalışanı şiddet mağduru oldu" dedi

Bahçeli'nin elini öpen Arkaz konuştu

Milletvekillerinin yemin töreninde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin elini öpen İYİ Parti İstanbul

İddia edildiği kadar imza toplanmamış

Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek olağan üstü

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL