20 Mart 2018 Salı

Deyrizor’un kapısı kıskaca alınıyor!

deyrizorun-kapisi-kiskaca-aliniyor

PKK/YPG'nin Rakka’dan sonraki hedefi Suriye ve Irak ordusunun da hedefinde olan Deyrizor olarak belirlendi.
16 Ağustos 2017 Çarşamba 12:06

 ABD’den binin üzerinde TIR dolusu mühimmat alan PKK/YPG Suriye’nin kuzeyinde sözde kantonları tamamlamak için Rakka operasyonunu sürdürüyor. Rakka’dan sonraki hedef ise Suriye ve Irak ordusunun da hedefinde olan Deyrizor olarak belirlendi. Petrol ve doğalgaz yataklarını bulundurmasından dolayı son derece kritik olan Fırat’ın kıyı şehirlerinden Deyrizor’u almak isteyen ABD, Suriye ve Irak’ın ilerleyişini durdurmak için her yolu deniyor.

 

ABD VURDU, IŞİD ALDI

 

Temmuz 2014’te IŞİD’in büyük bir kısmını ele geçirdiği şehir, terör örgütünün temel gelir kaynağı olarak biliniyor. Şehir etrafında en çetin savaşlardan birinin yaşandığı Eylül 2016’da ise ABD, Suriye ordusuna ait mevzileri bombalayarak IŞİD’in stratejik Serda Dağı’nı ele geçirmesini sağladı. Şehrin bir kısmı ve havaalanı Suriye ordusunun elinde bulunuyor. 

Rakka operasyonunun büyük ilerleme kaydetmesi ile bölge savaşında artık son kartlar açılıyor. ABD, Suriye’yi bölecek şekilde Fırat Nehri’ni doğal sınır haline getirmek için Deyrizor’u düğüm noktası olarak görüyor. Daha önce Musul operasyonunda olduğu gibi Rakka’dan kaçacak IŞİD savaşçılarının Deyrizor’a çekilerek kenti tamamen ele geçirip ciddi katliam yapacağı korkusu da bölgeye yönelik planları hızlandırdı.

 

IRAK ORDUSUNUN HEDEFİ KAPI

 

Şehrin kritik olan bir başka özelliği de Irak sınırının kapısı olmasından ileri geliyor. Deyrizor’dan Fırat’ı takip eden hattın sonunda El Bukemal kasabası bulunuyor. Sınırın karşısı ise Irak’ın El Kaim sınır kapısı var. Sınırın her iki yakası da IŞİD’in elinde ve örgüt bu kapıyla iki ülke arasında her türlü transferi yapabiliyor. Irak ordusu ve müttefikleri Musul operasyonunu tamamlamasının ardından iki koldan kritik kapı El Kaim’e doğru ilerliyor. Suriye’de kapıyı güneyden kuşatmaya aldı. ABD bölge hesaplarında ise Suriye ve Irak güçlerinin sınırda buluşması felaket olarak adlandırılıyor. İki ordudun birleşmesi ABD’nin Suriye işgalini geriletecek, bölgenin Suriye lehine "kırmızılaşmasını" sağlayacak.

 

ABD’NİN HAMLELERİ

 

Bunu engellemek için ABD’nin geliştirdiği senaryolar ise Suriye ve Rusya’nın hamleleri ile etkisiz kılındı. Birincisi, PKK/YPG’nin önüne Rakka’dan sonra Deyrizor’u hedef olarak koydu. Ancak Suriye ordusu ve müttefikleri Halep’in doğusundan geliştirdiği hamlelerle Rakka’nın altından Fırat hattına ulaştı. ABD önünü kesemediği orduyu engellemek için Resafa kenti yakınlarında Suriye uçağını düşürdü. Rusya’nın sert uyarısı üzerine adımlar atıldı ve gerilim engellendi. ABD’nin ikinci hamlesi ise güneyden geldi. ABD, Ürdün üzerinden beslenen Amerikan ve İngiliz destekli Özgür Suriye Ordusu’nu Irak-Suriye sınırındaki Tanaf üssünde tahkim edip bunları kuzeye El Bukemal’a kadar ilerletmeyi planladı. Buna karşılık Suriye ordusu ve müttefik güçler, Palmira’yı kurtardıktan sonra hızlıca Irak sınırında Ras el Vaar’a inerek Tanaf’tan gelecek güçlerin önünü kesti. ABD’nin bu planı da çöktü.

 

Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana süreci çerçevesinde muhaliflerin bulunduğu dört alanda çatışmasızlık bölgesi kurması Suriye ordusunun Deyrizor cephesine yönelmesine imkân verdi. ABD’nin her türlü çelmesine rağmen ilerleyen orduların buluşması ABD’nin planlarını daha da zorlaştıracak ve Suriye’de ülkenin siyasal haritasının belirlenmesinde önemli bir nokta olacak.

kaynak: AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

PKK/YPG, rakka, Deyrizor


Haber okunma sayısı: 350

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

turkiye-iran-ve-katar-ser-ekseni

Türkiye, İran ve Katar şer ekseni

07 Mart 2018 Çarşamba 10:50
sarraf-davasina-iki-gizli-dosya-girdi

Sarraf davasına iki gizli dosya girdi

03 Mart 2018 Cumartesi 09:38
ulkemize-gelme

Ülkemize gelme

27 Şubat 2018 Salı 11:14
pkk-suriyeye-teslim-oluyor

PKK Suriye'ye teslim oluyor

20 Şubat 2018 Salı 10:58
bu-iddia-gerginlik-cikartacak

Bu iddia gerginlik çıkartacak

06 Şubat 2018 Salı 08:17

ÜLKE GÜNDEMİ

İçişleri Bakanı şehit ailelerine seslendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit aileleriyle 18 Mart Şehitler Günü için bir araya geldi. Şehit

Adalet Bakanlığı sansürde çağ atladı

Adalet Bakanlığı RTÜK'e yaptığı başvuruda henüz yayına girmemiş olan 'Avlu' dizisi için müdahale

8 yaşında uyuşturucu bağımlısı çocuklar

Konuştuğumuz çocuklar “Şu an uyuşturucu bulmak istesen en fazla 30 dakikada istediğin uyuşturucuyu bulursun, o

Adalet atamaları saraydan yapılacak

Ertelenen hâkim ve savcı atamaları bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. 1300 hakim ve savcı

2019 seçimlerinde de yeniden tarih yazacağız

AKP'nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Taha Akgül Spor Kompleksi'nde düzenlenen

AKPi bizim siyasi ailemizdir

AKP İstanbul Sultanbeyli İlçe Başkanlığı'nın 6. Olağan Kongresi, Sultanbeyli Belediyesi Spor Salonu'nda

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL