TSK Mehmetçik Vakfı

22 Temmuz 2018 Pazar

Deyrizor’un kapısı kıskaca alınıyor!

deyrizorun-kapisi-kiskaca-aliniyor

PKK/YPG'nin Rakka’dan sonraki hedefi Suriye ve Irak ordusunun da hedefinde olan Deyrizor olarak belirlendi.
16 Ağustos 2017 Çarşamba 12:06

 ABD’den binin üzerinde TIR dolusu mühimmat alan PKK/YPG Suriye’nin kuzeyinde sözde kantonları tamamlamak için Rakka operasyonunu sürdürüyor. Rakka’dan sonraki hedef ise Suriye ve Irak ordusunun da hedefinde olan Deyrizor olarak belirlendi. Petrol ve doğalgaz yataklarını bulundurmasından dolayı son derece kritik olan Fırat’ın kıyı şehirlerinden Deyrizor’u almak isteyen ABD, Suriye ve Irak’ın ilerleyişini durdurmak için her yolu deniyor.

 

ABD VURDU, IŞİD ALDI

 

Temmuz 2014’te IŞİD’in büyük bir kısmını ele geçirdiği şehir, terör örgütünün temel gelir kaynağı olarak biliniyor. Şehir etrafında en çetin savaşlardan birinin yaşandığı Eylül 2016’da ise ABD, Suriye ordusuna ait mevzileri bombalayarak IŞİD’in stratejik Serda Dağı’nı ele geçirmesini sağladı. Şehrin bir kısmı ve havaalanı Suriye ordusunun elinde bulunuyor. 

Rakka operasyonunun büyük ilerleme kaydetmesi ile bölge savaşında artık son kartlar açılıyor. ABD, Suriye’yi bölecek şekilde Fırat Nehri’ni doğal sınır haline getirmek için Deyrizor’u düğüm noktası olarak görüyor. Daha önce Musul operasyonunda olduğu gibi Rakka’dan kaçacak IŞİD savaşçılarının Deyrizor’a çekilerek kenti tamamen ele geçirip ciddi katliam yapacağı korkusu da bölgeye yönelik planları hızlandırdı.

 

IRAK ORDUSUNUN HEDEFİ KAPI

 

Şehrin kritik olan bir başka özelliği de Irak sınırının kapısı olmasından ileri geliyor. Deyrizor’dan Fırat’ı takip eden hattın sonunda El Bukemal kasabası bulunuyor. Sınırın karşısı ise Irak’ın El Kaim sınır kapısı var. Sınırın her iki yakası da IŞİD’in elinde ve örgüt bu kapıyla iki ülke arasında her türlü transferi yapabiliyor. Irak ordusu ve müttefikleri Musul operasyonunu tamamlamasının ardından iki koldan kritik kapı El Kaim’e doğru ilerliyor. Suriye’de kapıyı güneyden kuşatmaya aldı. ABD bölge hesaplarında ise Suriye ve Irak güçlerinin sınırda buluşması felaket olarak adlandırılıyor. İki ordudun birleşmesi ABD’nin Suriye işgalini geriletecek, bölgenin Suriye lehine "kırmızılaşmasını" sağlayacak.

 

ABD’NİN HAMLELERİ

 

Bunu engellemek için ABD’nin geliştirdiği senaryolar ise Suriye ve Rusya’nın hamleleri ile etkisiz kılındı. Birincisi, PKK/YPG’nin önüne Rakka’dan sonra Deyrizor’u hedef olarak koydu. Ancak Suriye ordusu ve müttefikleri Halep’in doğusundan geliştirdiği hamlelerle Rakka’nın altından Fırat hattına ulaştı. ABD önünü kesemediği orduyu engellemek için Resafa kenti yakınlarında Suriye uçağını düşürdü. Rusya’nın sert uyarısı üzerine adımlar atıldı ve gerilim engellendi. ABD’nin ikinci hamlesi ise güneyden geldi. ABD, Ürdün üzerinden beslenen Amerikan ve İngiliz destekli Özgür Suriye Ordusu’nu Irak-Suriye sınırındaki Tanaf üssünde tahkim edip bunları kuzeye El Bukemal’a kadar ilerletmeyi planladı. Buna karşılık Suriye ordusu ve müttefik güçler, Palmira’yı kurtardıktan sonra hızlıca Irak sınırında Ras el Vaar’a inerek Tanaf’tan gelecek güçlerin önünü kesti. ABD’nin bu planı da çöktü.

 

Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana süreci çerçevesinde muhaliflerin bulunduğu dört alanda çatışmasızlık bölgesi kurması Suriye ordusunun Deyrizor cephesine yönelmesine imkân verdi. ABD’nin her türlü çelmesine rağmen ilerleyen orduların buluşması ABD’nin planlarını daha da zorlaştıracak ve Suriye’de ülkenin siyasal haritasının belirlenmesinde önemli bir nokta olacak.

kaynak: AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

PKK/YPG, rakka, Deyrizor


Haber okunma sayısı: 413

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gizemli-lahit-sonunda-acildi-

Gizemli lahit sonunda açıldı…

20 Temmuz 2018 Cuma 18:40
almanyadan-feto-ve-oksuz-itirafi

Almanya'dan FETÖ ve Öksüz itirafı...

14 Temmuz 2018 Cumartesi 09:18
tanriyi-kanitlayin-istifa-edeyim

'Tanrı’yı kanıtlayın istifa edeyim'

08 Temmuz 2018 Pazar 10:00
ticarete-sabotaj

Ticarete sabotaj

07 Temmuz 2018 Cumartesi 09:40

ÜLKE GÜNDEMİ

Çatışma 7 Şubat’tan önce başlamış

MİT-FETÖ krizinin 2011’de başladığı, MİT’in istihbarat personelinin ‘Bizim görevlimiz’ denmesine

Sağlıkta şiddete AKP usulü çözüm

Sağlıkta şiddete tepkiler devam ederken, Sağlık Bakanı sorunun ‘acillere polis karakolu’ kurularak

Tarık El-Haşimi'den Araplara sert eleştiri

“Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu”nda konuşan Irak'ın eski Cumhurbaşkanı

AKP Menzil tarikatını böyle destekledi!

AKP bir yandan eski destekçileri Adnan Oktar ve Gülen Cemaati'ne operasyon yaparken, diğer yandan da kendisine

Bu kanun yasa yoluyla OHAL'i getiriyor

CHP İstanbul milletvekilleri Zeynel Emre ve İbrahim Kaboğlu, CHP'nin Adalet Komisyonu üyeleriyle Mecliste basın

Hastahaneler ticarethane mantığı ile yönetiliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi "68 375 sağlık çalışanı şiddet mağduru oldu" dedi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL