24 Nisan 2018 Salı

İnsanlar sahtekar maymun mu?

insanlar-sahtekar-maymun-mu

En büyük gizemlerden biri insan zihninin kaynağıdır. İnsanlar neden diğer hayvanlardan çok farklı? Neden diller, dinler, karmaşık politik ve ekonomik sistemler, uçaklar ve roketler gibi gelişmiş teknolojiler insanlarda var, diğer canlılar ise bunların hiçbirine sahip değil?
20 Nisan 2017 Perşembe 11:08

  Evrimci biyologlar ve paleoantropologlar bu sorunun cevabını bulmakla meşguller. Son zamanlarda ortaya çıkartılan çok ilginç bir bulgu, evcilleştirmenin insanın bilgisini, gelişimini ve özellikle insan dilinin evrimi sırasında oynadığı rolü kanıtladı. Diğer türler üzerinde çalışan bilim insanları, anatomik olarak modern insanların evrim öncesi hominlerden farklı oldukları gibi, evcil hayvanlarında vahşi atalarından farklı olduklarını anladılar.

 

Cinsel dimorfizm

Evcilleştirme, hayvanları daha az agresif ve daha uysal yaptı, böylece insanlar tarafından daha kolay kontrol edildiler.  Bu işlem, vücut boyunun küçülmesini, cinsel dimorfizmin azalmasını ve çocukluk özelliklerinin devam etmesini sağladı. Ayrıca kısa sürede yüz şekillerinin değişmesini ve küçük dişlerinin daha dayanıklı olmasınıda sağladı. Buda onları bulundukları bölgeyi savunmaları için bir avantajlı duruma getirdi.  

 Birçok memelide, kuşlarda ve sürüngenlerde cinsel dimorfizm erkekler arasındaki rekabetin artması nedeniyle ortaya çıktı. Bir tür daha uysal ve kooperatif hale gelirse, bu özelliklerin artık bir avantajı kalmaz

 

Bir Neandertal ailesi.

 

Bu morfolojik eğilim birçok evcilleştirilmiş türde açıkça görülür. Köpekler daha küçük olmaya eğilimlidir ve kurtlar ise yetişkinliğe geçene kadar sarkık kulaklarını ve diğer özelliklerini korurlar. Ayrıca, yerli boğalar vahşi atalarından, yaban öküzlerinden biraz daha küçük vücutlara sahiptir. Evcil sığır cinsi erkek ve dişiler aynı zamanda yaban öküzlerinde olduğu gibi aynı büyüklüktedirler. Hem köpekler hem de evcil sığırlar genellikle yabani atalarından daha az agresiftirler. Bu, bilim insanlarının insan-öncesi atalara baktıklarında gördükleri desene benzer. Homo Habilis ve Homo Erectus gibi Homininler daha sağlamdır (daha iri vücutlu ve kalın kemikli), daha büyük dişlere sahiptir ve yüzleri modern Homo Sapiens'den daha fazla çıkıntı vardır Ayrıca daha fazla cinsel dimorfizm sergilerler.

 

Homo habilis - Adli yüz onarımı / yaklaşımı. 

 

Anatomik juvenilizasyon ve azalan cinsel dimorfizm gibi özellikler, evrim türlerinde ortaya çıkmaktadır; çünkü bunlar saldırganlıkta bir azalma ile ilişkilidir. Ancak neden insanlardaki anatomik modernite ile ilişkili oldukları hala anlaşılamamıştır. Bir açıklamaya göre, insan evrimi sürecinde, daha fazla işbirliği için seçici bir baskı oluşturması nedeniyle insanlar daha az agresiflik gösterirken, daha fazla kooperatifleşti. Bu, insanlara hem davranışsal hem de bilişsel olarak diğer insanlardan farklılaşmaya başlamalarını sağladı. Bu şekilde, insanlar kendilerini evcilleştirilebilir hale geldiler

 

Bonobos ile benzerlik

 

Kendini evcilleştirme konusunda diğer olası bir örnek de bonobo maymunları. Bonobo maymunları, insanlar gibi, iki şempanze popülasyonunu ayıran Kongo Nehrinin kuzeyinde yaşayan şempanze türüdür. Diğer şempanze türlerine oranla daha kısa suratlara, daha yuvarlak kafataslarına ve erişkinliğe sahip çocuk özelliklerine sahiptirler. Bonobolar genel olarak daha az agresiftirler ve daha fazla kooperatiftirler. Yiyeceklerini ve kadınlarını satın alırlar. Bonobolar ve yaygın şempanzeler arasındaki davranış farklılıkları için bir hipotez, bonoboların Gorillerle birleşmesinden meydana geldiğidir.. Bundan dolayı, şempanzeler grasif olmadıkları gibi geniş topraklar yerine daha az topraklar içinde rekabet etmeyi tercih ederler.

Bölgede saldırganlığın artmasının başlıca nedeni kooperatifleşmek için yeterli sayıda arkadaş bulunmamasından kaynaklanıyor. Şempanzeler bölge üzerinden hakimiyet kurmaya çalışan diğer şempanze gurupları şiddetli şekilde rekabet etmek zorundalar. Rekabeti kaybettikleri anda, onları neyin beklediğini bilirler. kadınları kooperatif içinde kontrol etmek için aynı yöntemi kullanırlar. 

 

Bonobon maymunları Kongo Nehri'nin güneyinde yer alan topraklarını diğer maymun türleriyle paylaşmazlar. Geniş bir alana hükmetmeleri, onların daha az saldırganlığa ihtiyaç duyulmasını, kolaylıkla yiyecek ve dişi bulmasını sağlar. Geniş alana sahip olmalarının tek dezavantajı ise daha fazla işbirliğine ihtiyaç duyulması

 

Bir grup bonobos.

 

İşbirliği ve Bilişsel Farklılıkların Artırılması

Bonobolar arasında artan bu işbirliğinin insanlarda meydana gelmesi halinde, insanlarla diğer büyük maymunlar arasındaki geniş bilişsel farklılıklara neden olacaktı. İnsanın evrimi üzerine çalışan bilim insanları, bu evcilleştirme sürecinin ve artan işbirliğinin, modern insanların olağanüstü bilişsel yeteneklerini açıklayabileceği en az iki yol bulunduğunu keşfettiler.

 

Birincisi dil. Ya bir tür içerisinde, ya besin, ya da çiftlik gibi kaynaklara erişim için türler arasında çok fazla rekabetin olduğu ortamlarda kullanılırdı. Bazı alanlarda ses tonu kullanımları için seçici bir baskı vardı. Ama diğerleri için bu baskı yoktu.. Sonuç olarak, ses kullanımı çok sınırlıdır.Sadece bölgeyi savunmak, arkadaş bulmak veya duygu ifade etmek gibi seçici bir avantajın bulunduğu amaçlar için ses kullanılırdı. Sesler bu amaçlar için belirgin bir şekilde kullanıldığında tüm hayvanlar bu seslerin hangi hayvanlar tarafından çıkartıldığını ve ne anlama geldiğini anlarlardı.


Bununla birlikte, artan işbirliği, belirli seslerin kullanılması için seçici baskının gevşediği ve seslerin daha çeşitli şekillerde kullanıldığı anlamına geliyordu. 


Bu, seslerin daha yaratıcı olarak kullanılması isteklerin çeşitliliğine bağlıydı. Örneğin "siparişlerden uzak durun"demek için kullanılan ses tonu ile "Ben bu yiyecek ve arkadaşım olmasını istiyorum" demek arasındaki ses tonu kesinlikle bir birine benzemiyordu. Duyguları, korkuları ve bilgi alışverişleri içinde değişik ses tonları kullanılıyordu.. Bir av grubunun kaçan avı bulmasına yardımcı olmak için çok yüksek perdeden bir çıkartılıyordu.Yaşlı bir maymunun genç bir maymuna araç kullanmasını öğretirken çıkardığı ses ise, yavaş ve okşayıcıydı.


Korah-Khoikhoi, kulübelerini söker, yeni çayırlara taşınmaya hazırlanıyor.  Samuel Daniell tarafından Aquatint.  1805.


Binlerce yıldır pastorallığı uyguluyordu.

Bu ses kapasitesi, birçok farklı bilgi türü için kullanılabilinir; Grupla, kendi ortak hedeflerinde, onlara yardımcı olacak bir şeyle iletişim kurmak,için çıkartılan sesler anladığımız bir dilin gelişmesine olanak sağlar. Bu, şempanzelerin, işaret dilini öğrenecekleri yada  öğrenmekten aciz oldukları anlamına gelmez. Kooperatifçiliğe en fazla önem veren  Homo Sapiens'in yardımı olmadan şempanzelerin kendi başlarına gelişme göstermreleri beklenemez.


Alet Yapımı

Daha fazla işbirliğinin daha fazla bilime yol açabileceği bir diğer alan, tabii ki alet yapma alanıdır. İşbirliği olmadan, bir kişinin tek başına uzamsal akıl yürütme, kafasında nihai ürünü tasarlama, hatta renk baskıları oluşturması imkansızdır. Alet yapacak insan ne kadar zeki olursa olsun, zekasının da bir sınırı vardır. Bir aleti oluşturma kabiliyeti araç yapmak için gerekli teknik becerilerin geliştirilmesine yol açmaz. Ancak gelişimin ilerlemesini sağlar


Winchester'da çakmaktaşı el baltası bulundu. 


Teknik becerilerin öğretilmesi ve bir sonraki kuşağa aktarılması, işbirliği yapılırsa kolaylaşır. Bireyler ve gruplar arasında iletişim eksikliği olursa aracı oluşturma teknikleri, iletişimin zayıflığı nedeniyle zamanla kaybolabilir.


Erken insan bir heykel tasarlamaktadır.


Çok Yönlü Zihin

Modern zihnin ortaya çıkış nedeni çok yüzlüdür ve muhtemelen bir olaya veya işlemle daraltılamaz. Bu insan bilgisine götürmek için zamanın doğru noktasında hizalanan faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, bu faktörlerin en azından birisi, evcilleştirilen erkeğin bir hayvan olduğu şeklindedir. İnsanlar zamanla avcılıkta, araçları icat etmekte ve sonunda kültürel gelenekleri geçmek için dil geliştirmede ileri adımlar attılar. Bu hızlı ilerlemeyi sağlamalarının nedenide kooperatif haline gelmeleriydi


Çeviri   : Bayram ALACATLI

Kaynak: ANCİENT.ORİGİNS.NET

Haberin etiketleri:

şempanze, maymun, bonobo


Haber okunma sayısı: 425

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

internete-vpn-tedbiri-geliyor

İnternete VPN tedbiri geliyor

25 Mart 2018 Pazar 12:03
nasadan-supriz-aciklama

Nasa'dan süpriz açıklama

08 Mart 2018 Perşembe 10:01
yerli-ve-milli-demislerdi

Yerli ve milli demişlerdi

07 Şubat 2018 Çarşamba 08:37

ÜLKE GÜNDEMİ

Çekilmem... Çatı aday da olmam!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi'Nin adayı olacağı öne sürülen Abdullah Gül için

1 milyon çocuk tarikatların elinde

Eğitim Sen, CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Çocuk Komisyonu 23 Nisan Ulusal

Akşener 15 milletvekilini tek tek aradı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP'den İYİ Parti'ye geçen 15 milletvekilini tek tek arayarak kararları

Cumhur İttifakı, İYİ partiye dayanamadı

İyi Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan'ın Meclis'te konuşma yapmak üzere kürsüye gelmesinden önce

Egemenlik tek adamın değildir

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 23 Nisan

Kahraman yine 'Atatürk' diyemedi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 98'inci yıl dönümü dolayısıyla

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL